Powikłania cukrzycy- lipoatrofia

4 odpowiedzi
Od 16 lat choruję na cukrzycę typu 1, od 15 lat leczę się za pomocą pompy insulinowej (insulina novorapid). W ostatnim czasie występuje u mnie zanik tkanki tłuszczowej na obu udach oraz po prawej stronie brzucha (dodam, że wkłucia w brzuch robię raz w roku…), przyjęłam serię masaży, ale nic nie dało – na brzuchu zanik się powiększył. Oczywiście, nie wkłuwam się w te partie ciała, jak zaleciła moja doktor prowadząca. Kilka dni temu zauważyłam zrosty na ramionach i pośladkach – nigdy wcześniej ich nie miałam w dodatku każde wkłucie okropnie boli oraz odczuwam podawanie insuliny (piecze i swędzi), czego nigdy wcześniej nie doświadczałam.Zanik miałam 15 lat temu jako dziewczyna – przeszłam na pompę, po czym samoczynnie znikły wgłębienia w ciele. Proszę o informację co robić, poza aspektem estetycznym boję się, że w takim tempie nie będę miała, gdzie podawać insuliny.
Postępowanie w takiej sytuacji obejmuje zmianę rodzaju insuliny, zmianę rodzaju zestawów infuzyjnych, igieł, unikanie obszarów dotkniętych lipoatrofią. Pojawienie się reakcji na insulinę może świadczyć o rozwoju alergii na jakiś składnik leku. U podłoża lipoatrofii leży nieznany do tej pory proces autoimunologiczny. Istnieją publikacje opisujące korzystny wpływ podawania insuliny w połączeniu z lekami sterydowymi, ale jest to leczenie niestandardowe i związane z różnymi działaniami niepożądanymi. Ewentualna próba takiego leczenia wymaga ścisłej współpracy pacjenta z doświadczonym w prowadzeniu terapii niestandardowych lekarzem, oraz realizacji indywidualnego protokołu leczenia zaakceptowanego przez Komisję Bioetyczną.

Witam, lipoatrofia moze być objawem np. Uczulenia na stosowana przewlekle insulinę ,na środki dodatkowe zawarte w insulinie. Można spróbować zmienić preparat insuliny i zdecydowanie zmienić miejsca wkłucia. Pozdrawiam Małgorzata Julita Świder
.osobistą pompą insulinową prowadzi zazwyczaj specjalista który z pewnością zasugerował jakieś rozwiązania. Może uczulenie na Novorapid. ? Może zmienić insulinę
Witam serdecznie, nie wiem, jakich wkłuć insulinowych Pani używa, ale czasem zmiana wkłuć np.teflonowych na metalowe przynosi poprawę. Niekiedy bywa tak, że trzeba zmienić rodzaj insuliny. Jeśli zmiana rodzaju wkłucia i/lub rodzaju insuliny nie przyniesie oczekiwanego efektu, konieczna będzie pogłębiona diagnostyka w kierunku schorzeń, które mogą sprzyjać lipoatrofii, jak na przykład choroba Hashimoto, choroby układowe tkanki łącznej lub inne choroby ogólnoustrojowe. Myślę, że konieczna będzie wizyta u doświadczonego specjalisty w poradni dermatologicznej. Pozdrawiam serdecznie.. .