Powiększone węzły chłonne karkowe. Czy wskazują na poważną chorobę?

2 odpowiedzi
Witam, jestem mężczyzną w wieku 20 lat. Na początku kwietnia wyczułem powiększone węzły chłonne na karku z lewej i prawej strony na karku. Następnego dnia zrobiłem badanie krwi, wyszło prawidłowe, OB-2.Udałem się do znajomego laryngologa, który powiedział, że węzły są małe i, że mnie zawiało. przepisał 3 dniowy antybiotyk - Azycyne. Po kuracji węzły nie zmniejszyły się, podczas ponownej wizyty, umówiłem się na USG węzłów a lekarz zasugerował, że powiększenie może być od zakażenia z zębów.
Od dziecka mam problem z zębami, u dentysty jestem systematycznie co najmniej raz w miesiącu od 4 lat. Przeszedłem wiele leczeń kanałowych zębów oraz obecnie jestem podczas takiego leczenia. Nadal mam wiele zepsutych zębów.
Udałem się do dentystki, która stwierdziła, że mam mocno zniszczoną ósemkę z lewej strony (brak bólu i ropy),
postanowiła ją wyrwać. Po wyrwaniu stwierdziła, że na korzeniu była zmiana, która mogła powodować powiększenie węzłów. Po wyrwaniu zęba przepisała mi antybiotyk (Amoxicillinum 1g). Następnie udałem się do lekarza rodzinnego, który powiedział, że węzły są małe i miękkie więc pewnie mam je po infekcjach przebytych w przeszłości, więc nie ma się co martwić.
Wykonała mi USG jamy przyusznej wszystko w porządku oprócz śledziony którą miałem powiększoną o 1,5cm,ale stwierdziła, że jestem duży (185cm, 84kg) więc pewnie taką już mam.
Kilka dni potem miałem USG węzłów karkowych, lekarz stwierdził, że nie ma nic niepokojącego. ,,W obrębie szyi obustronnie w okolicy zausznej widoczne pojedyńcze węzły chłonne-z prawej o wymiarach 12x3.5mm po lewej 10.5x3.5.
W węzłach zachowana wneka tłuszczowa i zachowane skąpe, odwnękowe unaczynienie". Przez kolejne dwa tygodnie węzły nie zmniejszyły się więc udałem się do innej lekarki w mojej przychodni, powiedziała o węzłach to samo co poprzednia, zrobiła mi USG brzucha które pokazało, że śledziona ma prawidłowy rozmiar.
Po kilku dniach od skończenia zaczęło mnie swędzieć w gardle i mam lekki kaszel. Udałem się do mojego laryngologa, który stwierdził, że mam lekko powiększony węzeł na szyi z przodu z prawej strony i stwierdził infekcje. Przepisał mi Larimax i Bactrim 960mg, jestem w trakcje kuracji.
Od początku kwietnia nie mogę zrobic ponownie badania krwi, ponieważ jest stale po antybiotyku. Brak innych objawów. Węzły chłonne na karku wydają się bez zmnian.
Od kwietnia żyję w skrajnym stresie z tego powodu. Czy to mogą być objawy toksoplazmozy lub jakiejś poważnej choroby np. białaczki czy ziarnicy? Wszyscy lekarze twierdzą, że to nic poważnego, ale boje się, że bagatelizują mój problem.
Z góry dziękuje za opinie.
Powiększenie węzłów chłonnych jest najcześciej następstwem stanu zapalnego. Z tego, co Pan pisze wynika, że taka etiologia jest u Pana prawie pewna. Powiększenie węzłów moze się utrzymywać po przebytych infekcjach przez kilka miesięcy.
Całkowite wykluczenie choroby nowotworowej wymaga zbadania węzła (lub jego fragmentu) pod mikroskopem. Jezeli więc istnieje uzasadnione podejrzenie choroby rozrostowej, takiej jak chłoniak, wykonuje się igłową biopsję i ocenę histopatologiczną.
O podjęciu pogłębionej diagnostyki decyduje lekarz (onkolog, hematolog). W razie wątpliwości zapraszam na konsultację.

Przykro mi ale nie zajmuję się schorzeniami u mężczyzn