Powiększone węzły chlonne

2 odpowiedzi
W styczniu byłam mocno przeziębiona, powiększeniu uległy węzły chłonne na szyji, które mnie bolały. Pózniej wyczułam powiększone węzły w pachwinach i pod pachami. Miałam robiona morfologię, rozmaz krwi, CRP i wyszło dobrze. Badanie na toksoplazmozę ujemne. Rtg płuc w porządku. Badanie usg wskazało na charakter odczynowy. Po 8 miesiącach węzły są nadal powiększone a po usg radiolog powiedział, ze są to raczej węzły starzejące się, ale nie może dokładnie stwierdzić. Co powinnam robić dalej? Czy możliwe jest, aby te węzły powiększyły sie w czasie infekcji i już takie zostaly?
Dzień dobry,
Chciałem poinformować, że powyższa informacja zawarta w odpowiedzi na pytanie nie stanowi konsultacji lekarskiej i ma charakter poglądowy.
Diagnostyka powiększonych węzłów chłonnych to trudny proces, ponieważ jest to jedno z miejsc miejsce gdzie odbywa się odpowiedź układu immunologicznego. Układ ten spełnia w naszym organizmie wiele funkcji wiec przyczyn może być wiele. Najczęściej są to zakażenia 2/3 przypadków. Tak jak w Pani przypadku ww. powiększyły się w przebiegu dużej infekcji. Infekcja mogła być bakteryjne, wirusowe, pasożytnicze czy grzybicze. Niektóre zakażenia mogą być przewlekłe. Konieczne jest analiza wyników badań krwi , pani zachowań, podróży, środowiska , badanie palpacyjne ww. chłonnych (konsystencja przesuwalność względem podłoża, wielkość, rozmieszczenie, dynamika zmian). Ewentualna konsultacja w poradni ch. zakaźnych i/lub ch. tropikalnych.
Ponad to powiększenie ww. chłonnych może występować w chorobach o podłożu immunologicznym (reumatoidalne zapalnie stawów czy toczeń rumieniowaty i inne). czasem przewlkłe ww. chłonne występuje w chorobach spichrzeniowych (ch. Gauszchera , czy ch. Fabry’ego). Konsultacja u reumatologa.
W nowotworach limfoproliferacyjnych (chłoniak Hodgina, Chłoniak nieziarniczy, czy białaczkach – najczęściej są odchylenia w morfologii) mogą występować nawet liczne powiększone ww. chłonne.- konsultacja hematologiczna
Przerzutach nowotworowych z guzów litych (np. płuc i innych). Tak długo powiększone liczne ww. chłonne, prawidłowe RTG i obraz węzłów w ocenie radiologa „starzejących się węzłów chłonnych” w USG raczej wyklucza ich przerzutowy charakter. W przypadku niejasnego obrazu lub innych objawów czasem konieczna jest biopsja cienko lub grubo igłowa lub pobranie całego węzła do badania histopatologicznego (pod mikroskopem). Rodzaj badania zależy od podejrzewanej choroby.
Odpowiadając na pytania: Co robić dalej ? Do odpowiedzi konieczna jest konsultacjia i analiza wszystkich wyników oraz zebranie dokładnego wywiadu od Pani.
Czy węzły mogą pozostać powiększone po przebytej infekcji? Tak, po niektórych infekcjach węzły chłonne mogą się już nie zmniejszyć ale jest to rzadkie zjawisko.
Pozdrawiam
Wojciech Burchardt

Dzien dobry
Jesli trwa to tak długo nalezy wykonać biopsje wezla najlepiej pachowego lub szyjnego albo pobrac w calosci do badania. Trzeba zrobic Usg brzucha
Dr Szczęśniak