Powiekszona slinianka

3 odpowiedzi
Witam. Od dwoch lat zmagam sie ze sliniankami. Zaczelo sie od powiekszenia śliniaki, antybiotyku. Po tygodniu problem zniknal. Po pol roku problem znow sie pojawił. Z tym ze slinianka powiększala sie na dzien, gora dwa i opuchlizna znikala. Zdarzylo sie tak kilka razy. Pol roku temu znowu sie powiększyła. Laryngolog podejrzewał kamien na sliniance. Dostalam skierowanie do szpitala. W szpitalu spedzilam 1 dzien gdyz na usg nic nie wyszlo. Teraz znowu sie powiekszyla.... tyle ze raz jest, raz znika i tak w kolko. Co chce sie wybrac na usg to znika. Czasem jest to kwestia tylko godziny. Jest to bardzo uciążliwe. Już nie wiem co robic.
Witam serdecznie!
W pierwszej kolejności konieczne pełne badanie laryngologiczne i ponowne wykluczenia podłoża kamiczego. W innym przypadku należy rozważyć możliwość wystąpienie tzw sialozy?
Nazwą sialoza - określa się powiększenie gruczołów ślinowych. Zwykle choroba ta ma charakter nawrotowy, natomiast nie ma podłoża zapalnego lub nowotworowego. Najczęściej powiększeniu ulegają ślinianki przyuszne. Najczęściej ma związek z zaburzeniami hormonalnymi w przebiegu na przykład cukrzycy, mocznicy, nadczynności tarczycy, ciąża, lakrtacja? Towarzyszyć mogą również stanom niedożywienia przy niedoborach witamin lub białek, przy niedożywieniu alkoholowym lub marskości wątroby. Uważa się, że do powiększenia ślinianek dochodzi wskutek zaburzenia funkcjonowania układu autonomicznego, jest to wspólna cecha podanych wyżej przyczyn.

W przypadku pytań/wątpliwości proszę o kontakt.
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl

Witam
Można wykonać diagnostykę w Instytucie Reumatologii w Warszawie ul.Spartańska 1 gdzie jestem konsultantem (pobieram ślinianki - biopsja z wargi dolnej pod katem zesp Sjogrena) plus wykonywane są bad krwi na autoprzeciwciała
Pozdr
Stanisław Nitek
Witam. Tego typu schorzenie jest określane jako sialoza. Dotyczy głównie ślinianek przyusznych, jest niebolesne. Konieczne jest wykluczenie zaburzeń zapalnych i nowotworowych, kamicy w USG.
Może być objawem innych chorób i zmian metabolicznych m. in. niedoborami witamin, nadużywaniem alkoholu, ciążą, cukrzycą.
Leczenie ślinianki polega na leczeniu przyczyny choroby czyli powyższych schorzeń.