Potrzebuję porady dotyczącej poniższego badania TK Szyi. Strasznie się boję że to może być coś bardz

2 odpowiedzi
Potrzebuję porady dotyczącej poniższego badania TK Szyi. Strasznie się boję że to może być coś bardzo poważnego.

Dane kliniczne:
Guz ślinianki podżuchwowej lewej. (torbiel?).
Technika badania:
Badanie TK szyi wykonane przed i po podaniu środka kontrastowego metodą helikalną z interwałem rekonstrukcyjnym 1mm i wtórnymi
rekonstrukcjami MPR.
OPIS:
W zakresie niepowiększonego lewego migdałka podniebiennego widoczne poj. drobne ziarniste zwapnienia.
Poza tym, struktury jamy ustnej, nosogardła, części ustnej i krtaniowej gardła symetrycznie prawidłowe, bez widocznych zmian
ogniskowych.
Na przednio zew. granicy lewej ślinanki podżuchwowej widoczne ostro konturowane owalne ognisko o wym. 1,9 x 2,3 x 1,6cm o
strukturze drobnotorbielowatej z obecnością grudkowych zwapnień. Zmiana odcinkowo przylega do zarysu ślinianki pod ostrym
kątem. Po podaniu środka kontrastowego widoczne dość jednorodne wzmocnienie części i litej i przegród w stopniu porównywalnym
ze wzmocnieniem ślinianki. Obraz niejednoznaczny- ślinianka dodatkowa ze zmianami wstecznymi i zwapnieniami? poj., węzeł
chłonny ze zmianami wstecznymi i zwapnieniami.
Pozostałe , uwidocznione gruczoły ślinowe niezmienione i niepowiększone.
Tarczyca prawidłowej wielkości bez zmian ogniskowych i ognisk patologicznego gromadzenia środka kontrastowego.
Wolny brzeg nagłośni prawidłowy. Zachyłki gruszkowate symetryczne i wolne.
Struktury głośni i okolica podgłośniowa w obrazie TK- prawidłowe.
Chrząstki krtani uwapnione symetryczne, bez cech destrukcji.
Struktury okołokrtaniowe nie wykazują patologii.
Przestrzenie okolicy nadgnykowej i podgnykowej niezmienione.
Prawidłowy obraz struktur naczyniowych w obszarze badania.
Pod mięśniami MOS obustronnie oraz w większym stopniu w przestrzeni naczyń szyjnych widoczne poj. węzły chłonne o jednorodnej
gęstości o śr. w osi krótkiej do 1cm.
W zakresie pozostałych partii szyi i twarzoczaszki w obszarze badania nie wykazano obecności znamiennie powiększonych węzłów
chłonnych.
Kręgi szyjne zmian ogniskowych nie wykazują.
Prawostronne skrzywienie przegrody nosa. Poza tym obraz struktur kostnych prawidłowy, a zatoki oboczne nosa o zachowanej
powietrzności.
WNIOSKI:
Ostro konturowane owalne ognisko litotorbielowate ze zwapnieniami przylegające pod ostrym kątem do przednio zew. brzegu ślinianki-
obraz niejednoznaczny-ślinianka dodatkowa ze zmianami wstecznymi i zwapnieniami ? Węzeł chłonny ze zmianami wstecznymi i
zwapnieniami?? Do dalszej diagnostyki
Proszę wykonać badanie MR (rezonans magnetyczny) szyi z uwzględnieniem ślinianki podżuchwowej

obraz sugeruje gruczolaka wielopostaciowego mozna zrobic MR jednak finalnie raczej rekomenduje zaplanowac usuniecie zmiany