Poranne problemy żołądkowe

2 odpowiedzi
Dzień dobry,
Od ponad 2 tygodni mam problem z układem pokarmowym. Zaczęło się od kilku dni cuchnących gazów, następnie pojawiły się poranne biegunki. Występują tylko rano, po przebudzeniu, na czczo, towarzyszy im parcie na stolec i nieznaczny ból podbrzusza ustępujące po wypróżnieniu. Czuję też jakby bulgotanie w żołądku. Kolor stolca zależy od dnia - oscyluje od brązowo-żółtego po ciemnobrązowy. Zazwyczaj konsystencja pierwszego załatwienia jest normalna, a następne są coraz luźniejsze. Nie mam powodu do stresu - przerwa na studiach. Objawy ustępują do 2h od przebudzenia (czasami przez cały dzień gazy i odbijanie).
Objawy nie występują codziennie.
Obecnie biorę probiotyk, jakie inne kroki powinienem zastosować? Na co wskazywać mogą powyższe objawy?
Najprawdopodobniej mamy do czynienia z jakimś zakażeniem w obrębie przewodu pokarmowego, z probiotyków bardzo dobre są preparaty zawierające szczepy saccharomycces boulardii - nazwy można znaleźć w internecie - jeśli to nie pomoże - proponuję udać się do lekarza, który zbierze dokładny wywiad, zbada i zaleci odpowiednie postępowanie. Pozdrawiam

Moje uszanowanie.
Występujące u Pana dolegliwości mogą mieć bardzo różne przyczyny. Bardzo krótki okres ich występowania sugeruje, że dolegliwości mogą mieć charakter infekcyjny lub związany z zaburzeniami jakościowego i/lub ilościowego składu mikrobiomu jelitowego, w związku z tym przyjmowanie probiotyków jest jak najbardziej słuszną strategią (należy przyjmować preparaty o znanym i powtarzalnym składzie - jeżeli przy nazwie drobnoustroju wchodzącego w skład probiotyku jest rozszerzenie literowo-cyfrowe np. Bifidobacterium longum DSM24736 - oznacza to, że jest to wystandaryzowany szczep - tylko stosowanie takich preparatów daje pewność, że przyjmujemy preparat o znormalizowanym składzie, dzięki któremu uzyskamy pożądany efekt - tego typu preparaty są zazwyczaj istotnie droższe. Jeżeli pomimo braku poprawy po 1-2 tygodniach leczenia probiotykami (należy również wdrożyć dietę eliminacyjną - bez produktów mlecznych, alkoholu, nikotyny, mocnej kawy i herbaty, smażonych tłuszczów zwierzęcych, czekolady, napojów gazowanych itp.) konieczna będzie wizyta u lekarza w celu rozszerzenia diagnostyki.
Z wyrazami szacunku
Andrzej Berman