porada i pytanie

10 odpowiedzi
Szanowny Panie doktorze od pół roku boli mnie podbicie stopy od wewnętrznej strony szczególnie przy chodzeniu. W trakcie odpoczynku w tym miejscu od czasu do czasu pojawia się bardzo mocny piekący ból. Przy chodzeniu ból promieniuje do kostki. Miałam robione rtg oprócz ostrogi piętowej [która mnie nie boli] nic nie stwierdzono. Dowiedziałam się o zabiegach "Fala uderzeniowa" którą wzięłam 3 razy i nic nie pomogło.U ortopedy byłam przepisał zabieg kriopol też nie pomogło. Proszę poradzić co robić i gdzie się udać po poradę. Pozdrawiam serdecznie Jadwiga
Można jeszcze rozważyć podanie osocza bogatopłytkowego i ewentualnie interwencję chirurgiczną. Zapraszam na wizytę

Dzień dobry
Rozumiem że ten ból ma miejsce po stronie podeszwowej, dolegliwości bólowe w tej lokalizacji o charakterze jaki Pani opisała mogą być spowodowane przez ucisk na nerw piszczelowy lub nerw Baxtera. W takiej sytuacji zabiegi "fali uderzeniowej" raczej nie są wskazane (mogą nasilać dolegliwości bólowe).
Przede wszystkim trzeba Panią dokładnie zbadać. Zapraszam na konsultację, raz na dwa tygodnie konsultuję w Katowicach, zapraszam.
Czasam wystepuje tzw zapalenie rozcięgna które niestety pomimo nazy nie ma etiologii zapalnej i leczy sie to bardzo trudno a w końcu z czase samoczynnie przechodzi .Podbone objawu może powodować tzw Neuropatia naerwu Baxtera
Pozdrawiam
Konieczne jest ustalenie przyczyny dolegliwości. Konieczne jest wykonanie rtg w obciążeniu w trzech projekcjach i osobiste zbadanie. Najpewniej cierpi Pani na zapalenie rozciegna podeszwowego jednak bez analizy badań obrazowych oraz badania przedmiotowego ustalenie leczenia nie jest możliwe. Pozdrawiam,TŚ
Dzień dobry.
Pani dolegliwości sugerują dysfunkcje tkanek miękkich. Do ich oceny najlepiej służy badanie usg lub rezonansu magnetycznego. Z wynikiem jednego z tych badań należy udać się do poradni ortopedycznej celem diagnostyki i leczenia.
W razie chęci zapraszam na wizytę.
Dzień dobry Pani Jadwigo. Musiałbym Panią zbadać i przeanalizować wyniki badań żeby wyczerpująco odpowiedzieć na Pani pytanie. Sugeruję uzupełnić diagnostykę o badanie USG i badanie podoskopowe. Na tej podstawie można dobrać wkładkę indywidualną do buta. Poszerzenie diagnostyki pomoże postawić rozpoznanie i ustalić dalszy plan leczenia. Pozdrawiam serdecznie.
Bez zbadania stopy i sposobu w jaki Pani obciąża stopę podczas chodzenia, trudno postawić diagnozę. Zdjęcie RTG powinno być wykonane na stojąco w projekcji AP, bok i skos. Być może wskazane jest wykonanie badania USG.
Pozdrawiam,
Szanowna Pani,
ostroga piętowa nie jest rozpoznaniem, które pozwala na uzyskanie odpowiedzi na przyczyny Pani dolegliwości. Zapraszam na konsultację. Z pewnością uda nam się wspólnie dojść do przyczyny Pani problemu.
Z poważaniem,
Marcin Milczarek
Witam Panią!
Opisywane przez Panią objawy mogą odpowiadać zapaleniu rozścięgna podeszwowego. Ostroga piętowa to popularna nazwa tego schorzenia, choć najczęściej na prześwietleniu nie ma widocznych żadnych zmian.
Leczeniem z wyboru po ustaleniu rozpoznania u lekarza ortopedy jest rehabilitacja. Składa się na nią rozciąganie rozścięgna podeszowego, mięśni łydki i uda (najlepiej z fizjoterapeutą), miękkie podpiętki, orteza nocna, zabiegi fizykoterapetyczne (głównie krioterapia) w fazie ostrej. Przy dużych objawach stosuje się leki przeciwzapalne. Wskazana jest redukcja masy ciała oraz ograniczenie pracy stojące oraz treningów biegowych i długich marszów.
Przy braku poprawy można podać leki sterydowe lub kwas hialuronowy w okolicę pięty.
Poprawa po kilku miesiącach występuje u 8 na 10 pacjentów.
W razie braku poprawy stosuje się leczenie małoinwazyjne, np. TENEX.
Pozdrawiam
Paweł Sokołowicz
Po poradę do ortopedy :)