Poparzenie, przebarwienie i małe dziurki po strupach po zabiegu IPL na rumień

13 odpowiedzi
Szanowni Państwo,
w połowie grudnia miałem po raz trzeci wykonany zabieg IPL na rumień twarzy. Dwa pierwsze nie spowodowały żadnych negatywnych konsekwencji, ale też nie przyniosły poprawy. Z kolei po trzecim, zdecydowanie mocniejszym, po około godzinie ujawniły się na policzkach i nosie pęcherze, z których wysączał się płyn, krótko mówiąc było to poparzenie II stopnia. Oprócz pęcherzy wystąpił silny obrzęk utrzymujący się 3-4 dni. Zgodnie z zaleceniami lekarza na pęcherze stosowałem octenisept i solcoseryl. Po odpadnięciu po ok. dwóch tygodniach strupów na jednym policzku, w miejscu strupa został jasnobrązowy ślad o wielkości 3cmx1cm (chyba przebarwienie), na drugim czerwona kreska z jasnymi rowkami i podobnie na nosie po strupach zostały małe rowki. Dodam tylko, że nie mam żadnych stwierdzonych zaburzeń hormonalnych (cóż, przynajmniej hormonów tarczycy), mam jasną karnację, unikam słońca i nigdy nie miałem przebarwień poza nielicznymi i małymi piegami w dzieciństwie. Moje pytania:
1. Czy te ślady, zwłaszcza przebarwienie, znikną samoczynnie? Jeśli tak, po jakim czasie; jeśli nie, czym najlepiej je usuwać?
2. Czy istnieje ryzyko powstania blizn przerostowych (dodam, że nigdy takich nie miałem)?
3. Czy wykonanie w najbliższym czasie zabiegu osocza bogatopłytkowego przyspieszy gojenie czy przeciwnie - jako pobudzające do produkcji kolagenu - może spowodować powstanie przerostów?
4. Czy zalecają Państwo stosowanie plastrów silikonowych albo jakichś kremów na wspomniane miejsca (lekarz wykonujący zabieg o niczym nie wspomniał)?
Dziękuję za odpowiedź. Z wyrazami szacunku.
W imieniu dr Dąbrowskiej zapraszamy na konsultację, w trakcie której Pani Doktor odpowie na wszelkie pytania i zaroponuje rozwiązania zaistniałych działań niepożądanych zabiegu laserem IPL.
Pozdrawiam
Justyna Żółkiewicz

Witam. Tak naprawdę na rumien twarzy IPL słabo działa. Już lepije stosować laser. Lekarz który zlecił albo wykonał ten zabieg powinien Pani doradzić co dalej. Prawdopodobnie nie będzie blizn przerostowych, ale przebarwienie samo może nie zniknąć. Proszę zapytać lekarza który zlecił tego zabiegu. Pozdrawiam
Szanowna Pani,
Nie zajmuje się laserami. Proszę skontaktować się ze specjalistą w tej dziedzinie.
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry. Wymaga Pan konsultacji lekarskiej. Zbyt poważna to sprawa, żeby radzić cokolwiek bez zbadania Pana.
Pozdrawiam
Dr n. med. Monika Bieniasz
Odpowiadam po kolei:
Ad 1. Ślady, które Pan w tej chwili widzi będą stopniowo w ciągu następnych tygodni zanikać. Pytanie tylko, czy znikną zupełnie, czy też nie do końca. Proszę uzbroić sie w cierpliwość. Pełny okres gojenia takich zmian trwa długo. Jeżeli pozostaną przebarwienia to najlepiej będzie w przyszłości usunąć je np. laserem o długości fali 532 nm. Jest znacznie bezpieczniejszy od urządzeń IPL.
Ad 2. Jeżeli nie ma pan tendencji do tworzenia blizn przerostowych to raczej nie ma takiego ryzyka.
Ad 3. Wg mnie skóry w najbliższym czasie najlepiej w ogóle nie nakłuwać, ani w żaden sposób nie stymulować.
Ad 4. Po miesiącu od zabiegu należy przede wszystkim dbać o dobre nawilżenie skóry i skuteczną ochronę przeciwsłoneczną.
Z pozdrowieniami!:)
Witam, prykro mi, parametry nie były dobrane.
Odpowiedzi:
1. Samoczynnie nie znikną - stosować krem z filtrem 50.
2.Blizny raczej nie mają powstać
3.Osocze bogatopłytkowe jest wskazane, ale od lekarza zależy kiedy będzie wykonane - w jakim stanie teraz cera po zabiegu. Brak przeciwwskazań?
4. Nasi Pacjenci po zabiegach IPL I laserowych (chociaż nie mieliśmy takich sytuacji ) zawsze mają nakładany krem pozabiegowy - post- treatment regenerate y calm antenna - regenerating and soothing - hiszpańskiej firmy SIMILDIET Laboratorios, røwnież filtry 50. Takim kremem Pacjent pielęgnuje okolice zabiegową 3-4 dni po zabiegu. Jest super efekt.
Prawidłowo ma Pani zwrócić się do osoby wykonującej zabieg i zapoznać się z proponowanią terapią.
Z poważaniem Julia Zbożna - Lichoń
Witam!
1. Zmiany które Pan opisuje to są przebarwienia i blizny pozapalne (poparzeniowe).
Podobne przebarwienia obserwuję u pacjentów po sublimacji naskórka plazmą Plexr (stan przejściowy). Skóra stopniowo zmienia kolor z różowego na brązowy, następnie po 2-3 mies jest normalnego koloru. Małe blizny które Pan opisuje raczej pozostaną.
2. Jest znikome ryzyko powstania blizn przerostowych;
3. Dla przyspieszenia gojenia się skóry oraz spłycenia blizn najlepszy jest zabieg Dermapen+Osocze Bogatopłytkowe, jeżeli przebarwienie będzie widoczne po 3 mies można wykonać miejscowy peeling TCA;
4. Plastry silikonowe na tym etapie nie są wskazane.
Pozdrawiam,
Natallia Romanowska

l
Dzien dobry, odpowiem pytaniem. Czemu sie Pani/Pan mnie o to pyta? Ja nie robie zabiegow IPL ? Serdecznie pozdrawiam MS
Konieczna jest konsultacja dla odpowiedzenia na Pana pytania. Pozdrawiam
Dziekuje za pytanie skierowane do mnie.
Ad 1. slady te wymagaja leczenia
Ad 2. ryzyko zmian przerostowych jet niewielkie
Ad. 3 tak, RPP to skoncentrowane osocze plene czynnikow wzrostu, zdecydowanie przyspiesza gojenie i prawidlowe ziarninowanie sie ran
ad.4 Mysle, ze teraz reana jest juz zamknieta, wazne jest by nastepowalo prawidlowa odbudowa struktury skory i tkanki podskornej- wobec powyzszego plastry silikonowe nie sa juz potrzebne. Te bylyby dobrym rozwiazaniem w poczatkowej fazie gojenia sie.
Mam nadzieje ze rady beda pomocne i w razie pytan zachecam do kontaktu z nasza klinika.
Z powazaniem
Witam , mam gabinet w Warszawie , zapraszam na bezpłatną konsultację , sam opis to za mało , Forever Young Klinika Medycyny Estetycznej.
Pozdrawiam
Dzień Dobry,
proszę o wysłanie swojego zdjęcia na adres mailowy: klinika@skin-laser.pl lub ustalenie terminu konsultacji.
Pozdrawiam
Witam! Odpowiadam na wiele pytań ,ale tym razem (mimo szczegółowego opisu) sugeruję wizytę ponieważ bez badania fizykalnego mie da się ustalić schematu ( być może wielomiesięcznego) leczenia powikłań. Błędem było pozostawienie zmian do wyschnięcia z wytworzeniem strupów. Gdyby zmiany goiły się poprzez ziarninowanie pod mokrym opatrunkiem, powikłań byłoby znacznie mniej, Pozdrawiam