Ponad pół roku temu zacząłem/am mieć myśli samobójcze,poczucie winy,brak siły i radości z życia, zac

5 odpowiedzi
Ponad pół roku temu zacząłem/am mieć myśli samobójcze,poczucie winy,brak siły i radości z życia, zaczęło się stosowanie autoagresji,głodówki,poczucie beznadziejności.Była też ,,próba samobójcza".Potem było dobrze przez około 2 miesiące ale to wszystko znowu zaczyna powoli wracać. Wróciła autoagresja,myśli samobójcze itd.Czy to jest depresja albo czy to jest w ogóle problem?Czy coś powinnam z tym zrobić?(Mam 15 lat)
Witam mówisz o pogarszającym się stanie emocjonalnym od pół roku ale nie mamy informacji czy coś się te pół roku temu istotnego czy traumatycznego zadziało w Twoim życiu? Nie wiemy też czy rodzina wie o Twoich problemach i jak na nie reaguje, czy otrzymujesz od nich wsparcie?. Mówisz tez o występowaniu głodówek, poczucia beznadziejności i o probie samobójczej. Problemy o których piszesz mogą świadczyć zarówno o poważnym stanie depresyjnym jak i zaburzeniach odżywiania. Napewno te wszystkie objawy sugerują, że powinieneś/powinnaś jak najszybciej zgłosić sie po profesjonalną pomoc do psychologa lub psychiatry.

Zapraszam na konsultacje
Dzień dobry, myślę, że najlepiej byłoby porozmawiać z rodzicami i opowiedzieć im o swoich nastrojach i problemach. Razem możecie zastanowić się, co jest tego przyczyną i ewentualnie podjąć decyzję o wizycie u psychologa. Jeśli nie chcesz mówić o tym rodzicom, możesz prozmawiać z psychologiem szkolnym lub pedagogiem i razem z nim podejmiecie odpowiednie działania. Niepokojące jest to, że wspominasz o "próbie samobójczej", autoagresji i głodówkach, to może świadczyć o Twoich poważnych problemach i nie należy ich bagatelizować. Namawiam Cię do podjęcia działania i poszukania pomocy u specjalisty. Rozmowa z nim może rozwiać Twoje wątpliwości, albo stworzyć podstawy do dalszej terapii. Ponieważ jesteś niepełnoletnia w trakcie terapii powinni Ci towarzyszyć rodzice. Pozdrawiam i trzymam kciuki, Małgorzata Ostrowska
Witaj,
pytasz co zrobić? Na pewno warto udać się na konsultację do psychologa/terapeuty. Zwłaszcza że była też "próba samobójcza", co skłania do wnikliwszego dopytania, na czym polegała. Oczywiście takie rozpytanie winno odbyć się w gabinecie, w bezpiecznych, komfortowych dla Ciebie warunkach. Napisałaś, że ponad pół roku temu wystąpiły takie zachowania autoagresywne. Pytanie, co takiego zdarzyło się wówczas w Twoim życiu? Co oznacza lepszy okres i dlaczego takim był? Na pewno warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia, gdyż niejednokrotnie w naszym życiu zdarzają się sytuacje, które nas przerastają, a wówczas czyjeś profesjonalne wsparcie jest tym, czego nam trzeba. Śmiało, uczyń ten krok, jak i wiele innych młodych osób, w Twoim wieku. Trzymam kciuki za Twój powrót do zdrowia!
dr Monika Gmurek
Witaj, nie należy bagatelizować tego typu problemów. Czasem przeradzają się w dalsze trudności na kolejnych etapach życia. Pytasz, czy to jest "w ogóle problem". Mając myśli samobójcze i opisywane stany emocjonalne, jednoznacznie wskazuje to, że musi być Ci ciężko, dlatego warto się sprawą zająć i przyjrzeć temu, co się dzieje w Tobie i wokół Ciebie. Przyglądając się temu samodzielnie możesz być zagubiona w swoich myślach i emocjach, zwłaszcza, że dochodzą do tego jeszcze zmiany hormonalne wynikające z wieku, w jakim jesteś i mocno utrudniają ogląd, wpływając na emocje. Dlatego o wiele korzystniej jest znaleźć terapeutę, który przyjrzy się sytuacji razem z Tobą, wesprze w trudnych momentach i pomoże "wyjść na prostą". Zapraszam do gabinetu
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.