Polykanie a chrzastka nalewkowata

3 odpowiedzi
Mam problem z polykaniem przy skrecie głowy w lewo, laryngolog stwierdzil, że mam zrotowana chrzastke nalewkowata... czy można coś z tym zrobić?
Witam
Jeśli nie przeszkadza w życiu codziennym to zostawić a jeśli wiąże sie to zm istotnymi uciążliwościami to można pomyśleć o mikrochirurgii krtani
Pozdrawiam
Stanisław Nitek

Trudno jest jednoznacznie to zinterpretować, ale jeżeli badanie USG nie wykazało żadnych tkanek patologicznych w obrębie szyi warto udać się na konsultację do foniatry - specjalisty który zajmuje się patologią krtani.
Pozdrawiam.
Prof A. Krzeski
Witam serdecznie!
Utrudnione połykanie to tzw. dysfagia.
W odniesieniu do zrotowanej chrząstki nalewkowatej - czy rotacja występuje w fazie fonacyjnej czy oddechowej? - może istnieć problem w stawie pierścienno-nalewkowym lub dysfunkcja złącza nerwowo-mięśniowego?
Podział kliniczny dysfagii zależny od tego, jakiej fazy połykania dotyczy, wyróżnia:
– dysfagię ustną,
– dysfagię gardłową,
– dysfagię przełykową.

Spotyka się również inny podział – na dysfagię górną (ustno-gardłową) i dolną (przełykową).

Z punktu widzenia laryngologa na uwagę zasługuje faza ustna połykania, a w niej tzw. faza przygotowawcza połykania. W fazie tej istotna jest prawidłowa ruchomość języka, który ruchami bocznymi i rotacyjnymi przesuwa pokarm w kierunku zębów, dzięki czemu dochodzi do przeżuwania pokarmu i mieszania go ze śliną. Odbywa się to przy zwartych wargach i wspomagającym ruchu rotacyjnym żuchwy. Następnie także przy udziale ruchów języka następuje formowanie kęsów gotowych do połknięcia.
Najczęściej wymieniane przyczyny zaburzeń połykania to:
1) fazy ustnej – nowotwory, wady rozwojowe, zaburzenia funkcji gruczołów ślinowych, uszkodzenia mechaniczne lub zapalne błony śluzowej, schorzenia neurologiczne,
2) fazy gardłowej – schorzenia nerwowo-mięśniowe, nowotwory i stany po operacjach w obrębie gardła i krtani, zachyłki gardła dolnego, schorzenia obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego (choroby demielinizacyjne, niedokrwienne, neuro- i polineuropatie), a także zmiany w obrębie kręgosłupa szyjnego oraz początkowym odcinku kręgosłupa piersiowego,
3) fazy przełykowej – nowotwory, zwężenia i uchyłki przełyku, guzy śródpiersia, pierwotne zaburzenia ruchowe przełyku, idiopatyczny przerost mięśnia pierścienno-gardłowego, refluks żołądkowo-przełykowy, przetoki tchawiczo-przełykowe, zmiany zapalne, w tym zakażenia grzybami, efekt uboczny stosowania niektórych leków, niektóre schorzenia dermatologiczne, choroby neurologiczne.
Pozdrawiam!
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl