polineuropatia

5 odpowiedzi
Mam 77 lat i zdiagnozowaną w szpitalu polineuropatię. Wszystkie badania, przeprowadzone w szpitalu, w normie (z wyjątkiem kręgosłupa) - wykluczona cukrzyca, alkoholizm, choroby zakaźne, serca. płyn mózgowo rdzeniowy bez zmian. Biorę lek thiogamma (mimo że nie mam cukrzycy) raz dziennie na czczo oraz lyrica 150 mg i 75 g dziennie. Pragnę za wszelką cenę zahamować postęp choroby. Na zabiegi rehabilitacyjne czeka się miesiącami - cudem udało mi się zapisać na koniec września na zleconą przez lek. rehab. galwanizację nóg i ultradźwięki. Na masaże mam czekać około roku!. Chcąc powtórzyć 10 dniową serię zabiegów, trzeba 1/dostać nowe skierowanie do poradni rehab od lekarza 1 kontaktu 2/czekać na wizytę u lekarza reh. parę tygodni lub miesięcy, a potem kolejne miesiące na zabiegi. Czy w takiej sytuacji można mówić o szansie na poprawę? Zdaniem ortopedy przyczyną choroby jest kręgosłup, czemu zaprzeczają neurolodzy. Nie stać mnie na leczenie prywatne, mam emeryturę poniżej średniej. Jaka dieta jest wskazana, czy te konkretnie zabiegi? Proszę o pomoc. Marta N.
Zawsze można cwiczyć regularnie w domu! Jak ogólny stan zdrowia, inne schorzenia, waga ciała, sen i nastrój ??
Pozdrawiam

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa nie są przyczyną polineuropatii. Choroby kręgosłupa mogą być przyczyną radikulopatii lub neuropatii czyli uszkodzenia ograniczonego do jednego korzenia nerwowego lub nerwu. oczywiście może tak być ,że oba schorzenia współwystępują. Czasami tak jest ,że przyczyna polineuropatii nie jest znana.
Co do leczenia:
Thiogammę należy brać na czczo ponieważ reaguje z pokarmem i się nie wchłania.
Lyrica jest drogim lekiem i są jej odpowiedniki, równie skuteczne ( Pregabalina). I druga uwaga; Lyrica/pregabalina nie leczy polineuropatii, działa jedynie przeciwbólowo. Jeżeli nie ma Pani dolegliwości typu pieczenie, palenie, kłucie, mrowienie, uczucie zimna itp to należy się zastanowić czy jest sens stosowania tego leku.
Rehabilitacja ma na celu poprawę pracy i stymulacje nerwów i w tym wypadku wiele zabiegów można zastąpić domowymi sposobami. Może to być np masaż stóp wodą z prysznica, mogą to być masaże wałkami z wypustkami, chodzi o pobudzanie nerwów do pracy.
Witam, niestety nie zawsze udaje się ustalić przyczynę polineuropatii, co powoduje, że leczenie przyczynowe nie jest możliwe. Pozostaje wtedy tylko leczenie objawowe: rehabilitacja i terapia bólu neuropatycznego. Leki, które Pani przyjmuje mają zmniejszać dolegliwości czuciowe, jednak jeśli te nie redukują tych objawów w istotny sposób, można zastosować inne preparaty. W codziennej praktyce również borykam się z problemem odległych terminów rehabilitacji swoich pacjentów w ramach NFZ. Zaleca się masaże wirowe, ćwiczenia na poduszkach sensomotorycznych, neuromobilizacje czy ćwiczenia wzmacniające, które moze także zlecić lekarz rodzinny, po wykluczeniu przeciwskazań. Część z nich moze wykonywać Pani sama w domu według zaleceń rehabilitanta, bo to ważny element rehabilitacji. Poza tym istotne jest zaopatrzenie ortopedyczne w razie niedowładów stóp.
Pozdrawiam, Dagmara Adamczewska-Kociałkowska
Szanowna Pani, nie wiem jakie jest nasilenie tej polineuropatii czy jest czuciowa czy ruchowa. Leki takie jak Thiogamma pozwalają do pewnego stopnia zapobiegać uszkodzeniu nerwów. Leki takie jak Lyrica działaja przeciwbólowo. Trzeba starać się zachować sprawność ruchową, czyli codzienne ćwiczenia kończyn , basen, chodzenie np na bieżni na siłowni oczywiście pod okiem rehabilitanta i do granic wydolności ruchowej. Są postacie polineuropatii , które przez wiele lat nie daja znaczącej niesprawności. Konieczny jest też kontakt z psychologiem lub psychiatr ą, żeby pomogli opanować lęk. Życzę poprawy samopoczucia i powrotu do zdrowia. Ewa Ogrodowska-Hamankiewicz
W pytaniu brak informacji o charakterze objawów i wynikach badań neurologicznego, elektrofiziologicznego, laboratoryjnych. Dlatego odpowiedz będzie nieprecyzyjna. Najprawdopodobniej mamy do czynienia z tak zwaną polineuropatią starczą. Na podstawie zamieszczonej informacji nie da się wykluczyć polineuropatii jako objawu paranowotworowego.. Oba warianty polineuropatii nie reagują na zabiegi fizjoterapeutyczne. Leczenie witaminami przy braku potwierdzenia ich niedoboru tez jest bezsensowne. Kwas alfa-liponowy (Thiogamma) nie na wskazań do leczenie ww rodzajów neuropatij.Objawowe leczenie polega na stosowaniu leków przeciwpadaczkowych i antydepresyjnych.
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.