Pokrzywka po infekcji

3 odpowiedzi
Witam, Mam 35 lat. Tydzień temu przeszłam infekcję bezgorączkową, objawiającą się zielonym katarem, ostrym bólem gardła i mokrym katarem. Leczyłam się ibupromem, dikortineffem do nosa, jednak po około 5 dniach pojawiła sie dziwna pokrzywka głównie gdy zagrzeje mi się ciało, czyli po kąpieli, czy gdy kładę sie do łóżka. Znika po około 20 minutach całkowicie. Towarzyszy temu świąd. Zmiany są na całym ciele, głównie plecy i klatka piersiowa i ramiona. są to czerwone płaskie plamy jak po poparzeniu wrzątkiem. Wyniki badań wygladają tak: Morfologia krwi
Leukocyty 7,4 tys/µl
Erytrocyty 4,45 mln/µl
Hemoglobina 12,8 g/dl
Hematokryt 39,2 %
MCV 88,1 fl
MCH 28,8 pg
MCHC 32,7 g/dl
Płytki krwi 235,0 tys/µl
RDW-SD 42,2 fl
RDW-CV 13,1 %
PDW 11,1 fl
MPV 10,4 fl
P-LCR 27,4 %
PCT 0,24 %
Neutrofile 4,97 tys/µl
Limfocyty 1,61 tys/µl
Monocyty 0,61 tys/µl
Eozynofile 0,18 tys/µl
Bazofile 0,03 tys/µl
Niedojrzałe granulocyty IG il. 0,04 tys/µl
Neutrofile 66,9 %
Limfocyty 21,6 %
Monocyty 8,2 %
Eozynofile 2,4 %
Bazofile 0,4 %
Niedojrzałe granulocyty IG % 0,50 %
Rozmaz krwi met. Schilinga
Pałeczkowate 2 %
Segmentowane 65 %
Kwasochłonne 2 %
Limfocyty 22 %
Monocyty 9 %
CRP, ilościowo CRP 1,64 mg/l
IgE całkowite IgE całkowite 8,44 IU/ml
Proszę o pomoc? Czy to alergia? Czy coś zakaźnego? Czy mogę stosować strepsils zabierajacy flubiprofen jesli efekt porzywki moge miec po ibupromie?
Infekcja powoduje osłabienie organizmu, same wirusy/ bakterie mogą wywoływać odczyny alergiczne. Najczęściej jednak pokrzywka wywołana jest przez leki. Trzeba wykluczyć ibuprom , przyjmować dużo płynów , włączyć leki p/ alergiczne i wapń. W razie braku poprawy zgłosić się do lekarza.

wygląda ze wstępnych danych że pokrzywka może być fizykalna, możliwa nadwrażliwosć na ibuprofen - tego na podstawie danych powyzszych nie moiżna wykluczyć, wskazana konsultacja
To raczej będzie pokrzywka, czyli nawrotowa wysypka pojawiająca się po kontakcie z czymś co uczula, przez jakiś czas od tego kontaktu. Podwyższony poziom segmentów w rozmazie leukocytów każe też myśleć o niedoleczonej, trwającej infekcji, która też może być źródłem reakcji typu pokrzywka.. Wskazany kontakt z lekarzem, zbadanie stopnia wyleczenia z przeziębienia, rozważenie leków przeciwuleniowych.