Podwyższony poziom monocytów

3 odpowiedzi
Witam,
nazywam się Anna (21 lat) i wczoraj wykonałam okresowe badania krwi. Wszystko jest w porządku za wyjątkiem podwyższonej ilości :
a) MON % - 11,5 (norma 2-8)
b) MON - 0,81 ( norma 0,10-0,80
c) monocyty 10 (norma 2-8)
Przeczytałam w internecie,że może to oznaczać poważne zaburzenia i choroby organizmu m.in białaczkę i ziarnicę złośliwą. Proszę udzielić mi odpowiedzi na pytanie. Bardzo się niepokoję.
Pozdrawiam
Witam; przede wszystkim nie leczymy nigdy badań, tylko Pacjenta, czyli proszę nie denerwować się podejrzeniem białaczki!, oczywiście, m.in. po to morfologia jest jednym z podstawowych badań, ale akurat podane przez Panią wartości oscylują wokół granic normy lub ew dopuszczalnego błędu. Trzeba zobaczyć cała morfologię krwi, porozmawiać, najwazniejsze jest zwykle samopoczucie. Zapraszam na wizytę w dogodnym terminie, jeśli będzie to konieczne, zaplanujemy diagnostykę. Proszę się jednak nie denerwować, wydaje mi się, że w tym wypadku, warto zacząć od zrobienia prostego testu mononukleoza w klasach IgM i IgG, można wykonać go w każdym laboratorium analitycznym, a wynik powinien być tego samego dnia po południu. Odchyleń w badaniach nie można oczywiście lekceważyć, ale też nie trzeba wpadać w panikę, zapraszam. Krzysztof Kowalczyk
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Witam, analizując wynik morfologii krwi zawsze trzeba oceniać cały wynik a nie tylko jego jeden parametr. W podanych przez Panią wynikach całkowita bezwzględna liczba monocytów tylko nieznacznie przekracza górną granicę normy. Liczba monocytów wzrasta przy stanach zapalnych, dlatego w pierwszej kolejności należy powtórzyć badanie morfologii krwi, ew. wykonać badanie ogólne moczu, CRP.
Dzień dobry! Liczba monocytów nieznacznie przekracza normę, na tym etapie nie ma powodu do niepokoju, o ile nie występują żadne inne objawy. Jest to dość częste przypadkowe znalezisko, zwłaszcza jeżeli rozmaz był wykonywany automatycznie (standard przy badaniach okresowych). Należy powtórzyć badanie z wykonaniem rozmazu ręcznego, gdyż automatyczny analizator często popełnia błędy kwalifikując jako monocyty to, co nimi nie jest.