Podwójna macica

4 odpowiedzi
Panie Doktorze,

mam 24 lata, na pierwszej wizycie ginekologicznej byłam 3 lata temu (od tego czasu nie byłam więcej u ginekologa ze względu na złe doświadczenia). Pani doktor zwróciła mi uwagę, że jak na pierwszą wizytę to bardzo późno i że mogłam przyjść dawno - nie czułam takiej potrzeby, nie współżyłam. Okazało się, że prawdopodobnie mam podwójną macicę - Pani doktor nie była w stanie dokładnie stwierdzić, ponieważ nie mogła mnie zbadać wziernikiem. Zasugerowała, że często przy takich przypadkach występują 4 nerki i 2 moczowody, kazała iść na wizytę do urologa. Lekarz rodzinny skierował mnie do radiologa, Pan doktor jak opowiedziałam mu całą historię, był zszokowany i powiedział, że takie przypadki raczej nie występują. Okazało się, że nerki są 2 i moczowód jeden, ponadto Pan doktor zjechał nieco niżej i powiedział, że on widzi macicę dwurożną. Nie wiem co mam o tym myśleć, boję się iść ponownie do lekarza z racji wcześniejszych niemiłych doświadczeń - wiem, że to głupie, ale nic na to nie poradzę. Rok temu zaczęłam współżyć, wydaję mi się, że mam wewnątrz dwie pochwy, albo przegrodę w pochwie - wyczuwam 2 otwory. Czy jest to możliwe, czy w jakiś sposób komplikuje to przebieg potencjalnej ciąży? Czy ból podczas głębokiej penetracji może być spowodowany "niewystarczająco" naciągniętą pochwą, przez krótki staż w pożyciu?

Bardzo proszę o odpowiedź, z góry dziękuję.
Witam,
Wizyta ginekologiczna i pełne badanie ginekologiczne z USG dopochwowym jest niezbednę.
Zdarzają sie takie przypadki ale trzeba to dokładnie zdiagnozować i rokowanie odnośnie ewentulanych powikłań ciąży określić po diagnozie.
z poważaniem
Tomasz Łabiak

Szanowna Pani.
W tej sytuacji zapraszam do mnie do CliniCare. W bezstresowej atmosferze wykonamy wszyskie niezbędne badania aby rozwiać Pani wątpliwości. Jeżeli Pani ma taką potrzebę przy wizycie może być Pani osoba bliska. Badania na pewno obejmą USG przezpochwowe trójwymiarowe 3D, a w razie wątpliwości można wykonać badania typu HSG lub HyCoSy. Co do ciąży będę w stanie odpowiedzieć dopiero po postawieniu ostatecznej diagnozy, bo to od niej zależy rokowanie.
Z poważaniem, Sobiesław Kaszowicz
Szanowna Pani
Pani problem wyolbrzymiony przez moich Kolegów po fachu (z pełnym szacunkiem) wymaga wnikliwej ale spokojnej ocenie. Rzadko czynię takie sugestie, w Pani sytuacji, jeżeli mam pomóc zapraszam na spotkanie. Z wyrazami szacunku
Dzień dobry Pani
Tak zdarzają się takie sytuacje że macica jest częściowo przedzielona przegroda lub może składać się z dwóch odrębnych części czyli macica podwójna. Celem dokładnej diagnostyki należy wykonać 3wymiarowe usg, ewentualnie histeroskopie diagnostyczna. Co do ciąży to wady rozwojowe macicy mogą być przyczyną problemów z zajściem lub donoszeniem. Sugeruję skontaktować się z zaufanym ginekologiem który po dokładnym badaniu wyjaśni Pani co się dzieje i co można zrobić
Z poważaniem