Podejrzenie kłebuszkowego zapalenia nerek

1 odpowiedzi
Witam! Ok. 2 tyg. od pojawienia się "rzekomo" infekcji wirusowej, po której pozostał mi okropny kaszel, dostałam wysokiej gorączki (najwięcej 40,4, na drugi dzień oscylowała miedzy 38 a 39.5), bolała mnie cewka po oddaniu moczu (tylko w 1 dzień),czułam też leciutki "ból" szczególnie prawej nerki. (Wygląd moczu normalny). Po przebadaniu krwi analizatorem - crp 166, mocz ( przebadany papierkiem) także z infekcją. Lekarz podejrzewał zapalenie dolnych dróg oddechowych i przepisał mi Amoxicilline. W czasie brania antybiotyku miałam zrobione badanie moczu (bałam się o nerki), ale asystentka lekarza (przebywam teraz w Holandii) przekazała mi telefonicznie, że wyniki są poprawne. Antybiotyk skończyłam we wtorek, w piątek zjadłam podejrzaną potrawę z targu (rybę, słoną), i, zdaniem lekarza, dostałam reakcji alergicznej. Obudziłam się z zapuchniętymi oczami, obrzęki przeszły na nogi i ręce, miałam lekki świąd skóry, problemy z oddychaniem przy wchodzeniu po schodach. Jednak, pojawiły się też lekkie objawy ze strony układu moczowego (bez gorączki). "Pobolewanie" w okolicach prawej nerki i jajnika, leciutkie pieczenie przy oddawaniu moczu. Lekarz znów uspokajał mnie, że z nerkami jest wszystko dobrze, pokazywał mi nawet w komputerze moje stężenie kreatyniny. Stwierdził, że jest to prawdopodobnie nawracająca infekcja pęcherza. Jednak wyprosiłam kolejne badanie moczu i krwi. Czy jeżeli w badaniach znów nic nie wyjdzie, mogę spać spokojnie? Boję się o kłebuszkowe zapalenie nerek, ponoć zawsze nieprawidłowości wychodzą w badaniach krwi i moczu. Czytalam, że jest też utajona odmiana tego schorzenia. Bardzo proszę o pomoc. Dziękuję.
Szanowna Pani
przedstawione przez Panią dolegliwości mogą sugerować zapalenie nerek pod warunkiem, ze w badaniu moczu wykazano zmiany o charakterze białkomoczu , krwinkomoczu lub tzw aktywnego osadu moczu. Wysokie parametry stanu zapalnego jak CRP tez mogą przemawiać za w/w rozpoznaniem, jednak podobnie przy zapaleniu płuc tez CRP może być wysokie. Niepokojące sa obrzęki ,które Pani opisała ale nie wiemy czy ustąpiły po środkach p/alergicznych ?? W przypadku obrzęków ze strony nerek warunkiem koniecznym jest obecność białka w badaniu moczu. Zapalenie nerek nie ma przebiegu w pełni utajonego tzn nie musimy mieć objawów klinicznych tzn dolegliwości ale zawsze mamy nieprawidłowości w badaniach moczu. W trakcie infekcji dróg oddechowych często u kobiet dochodzi do zapalenia dolnych dróg moczowych , której głównym objawem jest dysuria i leukocyturia. Nie wiem tez ile Pani ma lat i jakie ciśnienie tętnicze krwi. . Wskazane byłoby wykonanie USG jamy brzusznej (nerek i pęcherza). proszę poprosić swojego lekarza o dokładny wynik badania moczu z mikroskopową oceną osadu Pozdrawiam J.Taraszkiewicz