Podejrzenie alergii u 10 tygodniowego niemowlaka

5 odpowiedzi
Witam! Mój syn, który ma aktualnie skończone 10 tygodni, od około 6 tygodnia życia ma wysypkę. Głownie na główce, twarzy, szyi, karku i tułowiu. Za uszami czerwone plamy. Według pediatry jest to wysypka kontaktowa, zalecono kąpiel w kalii oraz zapobiegawczo odstawienie jajka z mojej diety (karmię wyłącznie piersią). Dodam, że syn ma także od urodzenia tzw. sapkę. Słychać mocne charczenie, według lekarza standardowe wysuszenie śluzówki. Jak zalecił pediatra, podaję kilka razy dziennie wodę morską w sprayu oraz wykonuję okazjonalnie inhalację, po czym próbuję wyciągnąć wydzielinę za pomocą ustnego aspiratora. Z nosa nie wydostaje się praktycznie nic, a charczenie wciąż pozostaje takie jak było. Moim zdaniem jest wręcz odczuwalne na pleckach synka.

Osobiście uważam, że są to raczej objawy związane ze skazą białkową, gdyż choruje na nią od urodzenia mój brat, więc objawy są mi znane. Dlatego postanowiłam odstawić także nabiał oraz smarować oraz kąpać syna w emoliencie. Na twarzy, tułowiu oraz karku widzę poprawę, natomiast na szyi stan jest kiepski.

Czy moje przypuszczenia są słuszne? Czy dziecku w tym wieku można wykonać testy alergiczne? Dodam, że mój brat jest także uczulony na kurczaka, kurz i roztocza, a także pewne pyłki. Obawiam się, że alergia może być w tym wypadku dziedziczna.
Niezmiernie rzadko alergia występuje w tyk wczesnym wieku.Na ogół rozwija się od 4 -5 miesiąca życia.Obciążenie w rodzinie jest ważnym wskaźnikiem w wywiadzie,dlatego dziecko powinno być pod kontrolą alergologa. Testy u tak młodego niemowlęcia nawet jeżeli są ujemne,to jeszcze o niczym nie świadczą. Postępuje Pani bardzo roztropnie -emolienty dużo i często.Wykluczenie z diety silnych alergenów -jajko,mleko,czkolada i kakao.

Może to być łojotokowe zapalenie skóry,(niekoniecznie AZS) które powinno stopniowo ustąpić do ukończenia pierwszego roku życia. Jeżeli rodzina jest obciążona atopią(brat ma skazę ), karmić piersią , jak najdłużej. W fałdy skórne na szyi proszę włożyć opatrunek z gazy,żeby skóra mogła oddychać. Można zaaplikować Tormentiol na szyję i zmiany za uszkami(uważać na okolicę oczu, bo maść nie jest oczna). Jeżeli jest ciemieniucha, to wieczorem posmarować główkę parafiną , rano wyczesać grzebykiem, czystym. Prać w płatkach. Nie prać własnej pościeli ani bielizny w proszku z wybielaczem optycznym, nie płukać w "pachnidłach". Kazdy zapach to ok. 50 alergenów.
witam
u tak malego dziecka nie ma sensu wykonywać badan w kierunku alergii, jakakolwiek alergia rozpoczyna sie po 3mż najczęściej- skórna, oddechowa- wynika to z układu przeciwciał matka/dziecko, zmiany skórne w tym okresie 10 tyg najczęściej są wynikiem łojotokowego zapalenia skóry. Jesli obserwuje Pani ból brzucha, wzmożone gazy, zmianę konsystencji kupki- obecny śluz+ pasemka krwinek to można podejrzewać alergię na BMK, dieta mamy powinna pomóc. Proponuję, pielegnację skóry dziecka, modyfikacje diety mamy, obserwację dziecka- zachowanie, brzuch, stolec, ulewanie itp. Nie należy wszędzie dopatrywać sie alergii, jest jeszcze za mały, moze miec niedojrzałośc przewodu pokarmowego a nie alergię.
Proszę to całe pytanie umieścić na : forum.parenting.pl/zapytaj-pediatre

ze zdjęciami zmian skórnych wtedy omówie wszystko szerzej
Witam serdecznie,
Na początek prosze udać się do dobrego pediatry w celu wykluczenia innych przyczyn niż alergia opisywanych dolegliwości. Następnie zapraszam na wizytę do Centrum Zdrowej Skóry.
Pozdrawiam.
Piotr Niedziałkowski