podbijanie i wymioty

5 odpowiedzi
dzien dobry mam pytanie poniewaz mecza mnie wymioty oraz podbijanie moja lekarka psychiatra powiedziala ze to na tle nerwicowym ja ju nie wiem sama jak sobie pomoc biore leki takie jak : rispolept 1 mg , diphergan 10 mg fluoksetyna 10 mg depakine chrono 300 , mysle ze moze ktores z tych lekow maja takie dzialanie albo cos prosze o jak najszybsza odpowiedz
Czy piszący(a) przez "podbijanie" rozumie to co nazywa się też "hepaniem?) Podane leki mogą dawać takie objawy uboczne. Ale może lekarz. który przepisał leki ma wystarczające powody by u piszącego(cej) wiązać to z zaburzeniami nerwicowymi? Nie wiem.
Pozdrawiam

Aby był efekt leki trzeba przyjmować systematycznie i przez długi okres, przez wiele miesięcy. Poza tym radzę zmienić dietę, unikać gazowanych napojów i potraw wzdymających. Żaden z powyższych leków nie powoduje objawów dyspeptycznych o których Pani pisze. Warto byłoby także przeprowadzić diagnostykę w kierunku jakichś nietolerancji pokarmowych. Pozdrawiam.
Witam, odpowiadałam już na to pytanie dwa razy:)
Witam,
Zarówno risperidon jak i fluoksetyna mogą powodować nudności. Natomiast Diphergan stosowany głównie w nudnościach na tle choroby lokomocyjnej i u kobiet w ciąży ma działanie antywymiotne. Trudno powiedzieć na temat tak krótkiego opisu jaka jest przyczyna opisanych dolegliwości. Mogą one występować zarówno na tle psychicznym głównie w zaburzeniach, którym towarzyszy lęk a także po w/w lekach.
MOżna rozważyć zwiększenie dawki Dipherganu do 20 mg /d albo odstawienie jednego z leków powodujących dolegliwości gastryczne po konsultacji z psychiatrą.
Jeśli objawy są po lekach to występują najczęściej na początku terapii. Raczej rzadziej w jej trakcie. Wtedy może to świadczyć o jakichś powikłaniach polekowych, ale niekoniecznie. Jeśli objawy były przed rozpoczęciem farmakoterapii to najpewniej nie mają nic wspólnego z lekami. Opisywane przez Panią dolegliwości mogą mieć podłoże psychogenne ale i somatogenne (fizyczne). Zawsze trzeba wykluczyć przyczynę somatyczną - badania ogólne itp. Jeśli przyczyna jest psychogenna to leki powinny pomóc ale skutek (jakakolwiek poprawa) ocenić można dopiero po ok 3-4 tyg zażywania.