Po smierci mojego taty poprzedzonej pobytem w szpitalu mama zaczeła mieć problemy z mówieniem i bard

5 odpowiedzi
Po smierci mojego taty poprzedzonej pobytem w szpitalu mama zaczeła mieć problemy z mówieniem i bardzo się jąkać.
Leczy się na depresje od dłuższego czasu, aktualnie od psychiatry dostaje leki na uspokojenie.
W trakcie choroby taty w sytuacjach stresowych zacinała się ale po stresie agonii i pogrzebu taty stan ten sie bardzo nasilił i teraz cały czas mówi zacinając się. Bardzo mnie to martwi

Jak długo może utrzymywać się taki stan?
Dzień dobry. Sytuacje stresowe mogą nasilać objawy depresji, często potrzebna jest wówczas modyfikacja leczenia. Trudno przewidzieć ile czasu zajmie stabilizacja stanu psychicznego, jednak nie należy ignorować nasilających się objawów i informować o nich lekarza prowadzącego.
Pozdrawiam.

Dzień dobry. Zacinanie się i jąkanie nie koniecznie może wynikać ze stresu i depresji, choć tego się nie wyklucza. Nie ma jednoznacznych badań wskazujących przyczyny zacinania się i jąkania. Niewątpliwie wskazana byłaby psychoterapia jak i terapia logopedyczna, umożliwiająca świadome korzystanie z aparatu artykulacyjnego z zastosowaniem metody przedłużonego mówienia czy techniki delikatnego startu mowy lub innych technik przynoszących pożądany efekt. Pozdrawiam Aneta Tadajewska neurologopeda.
Niepłynność mowy może być skutkiem wystąpienia rożnych czynników,chorób i zaburzeń. Specjaliści, którzy mogą pomóc w opisanym przez Panią przypadku to psychiatra, neurolog, psychoterapeuta,logopeda
( neurologopeda) . Dysponują oni różnorodnymi możliwościami diagnostycznymi i terapeutycznymi często wzajemnie uzupełniającymi się.Pozdrawiam.
Witam. Stres bywa podłożem do depresji.Wydaje się, ze mama cierpi na głęboka depresje. Zachęcam do wizyty nie tylko psychiatry, ale i psychologa. Ważne jest, by mama zaczęła radzić sobie ze stresem, nie tylko przy pomocy farmakoterapii, ale też bez niej. Ie wykluczam, ze kłopoty z płynna mowa maja swój początek w wysokim poziomie stresu. Wizyty u specjalistów plus terapia powinny pomoc.
Pozdrawiam
Krystyna Zielińska
Dzień dobry, sytuacje stresowe mogą stanowić etiologię do powstania jąkania. Z przedstawionego opisu wynika, że problemy natury psychicznej towarzyszyły mamie już wcześniej. Proszę pamiętać o tym, że aby farmakoterapia przyniosła oczekiwany skutek konieczny jest jednoczesny udział w terapii psychologicznej. Jąkanie jest jedynie wierzchołkiem problemów, którego nie da się wyeliminować bez stabilnej sytuacji emocjonalnej pacjenta.
pozdrawiam serdecznie