Po raz pierwszy kłopoty z kręgosłupem zaczęły się około 6 lat temu.2 krotnie wzywałam lekarza do dom

5 odpowiedzi
Po raz pierwszy kłopoty z kręgosłupem zaczęły się około 6 lat temu.2 krotnie wzywałam lekarza do domu bo nie mogłam wstać z łóżka,dostawałam zastrzyki,były silne bo byłam jak pijana,ale ulgę poczułam już po około 20-30 minutach.Ubolewam bo lekarz na którego mogłam zawsze liczyć i był naprawdę dobry,zmarł na zawał serca.W 2014 roku urodziłam córkę i od momentu porodu odczuwam ogromny ból z lewej strony kręgosłupa,idzie przez miednicę,aż do kolana się ciągnie,po lekach przeciw bólowych Biofenac,przechodzi ból w miednicy i kolanie,ale w przy kręgosłupie ból nie znika.Jest to bardzo silny tępy ból,kiedy się robi silniejszy to mam problem stania na nodze lewej,nie mogę leżeć na prawym boku ( dobrze piszę na prawym boku ),bo dopada mnie silnie lewy bok.Lekarz rodzinny skierował mnie do ortopedy,który stwierdził po prześwietleniu kręgosłupa,lekkie skrzywienie i takie bóle promieniujące będą i trzeba z tym jakoś żyć.Proszę o poradę jak mam zacząć się leczyć,do jakiego lekarza,jakie badania?Mam 45 lat i nie mam zamiaru się poddać chorobie.Pozdrawiam Jadwiga
Szanowna Pani Jadwigo,
proponuję poddać się badaniu neurologicznemu. Problem może być związany z kręgosłupem i to należałoby zweryfikować - moźe należałoby wykonać badania dokładniejsze niż klasyczne rtg? Jeżeli nie będzie wskazań do jakichś radykalnych działań medycznych, powinna się Pani udać do fachowca zajmującego się chorobami odkręgosłuopowymi. Jakie metody terapii polecam pisałem wielokrotnie w korespondencji z Państwem.
dr Andrzej Żytkowski

Dobry wieczór, powinna się Pani zgłosić do specjalisty zajmującego się chorobami kręgosłupa (neurochirurg, ortopeda). Zapraszam na konsultację. Z pozdrowieniami, Krzysztof Zapałowicz
Dzień dobry. O ile innych problemów ortopeda nie stwierdził należy skupić się na dalszej diagnostycę ktęgosłupa. Proponuję wykonanie badania MR kręgosłupa L-S a następnie wizytę u neurochirurga z wynikami badań RTG i MR. Pozdrawiam
Opisane przez Panią objawy mogą mieć źródło np. w tułowiu, kręgosłupie, miednicy, kończynach dolnych, trzewiach. Nasilenie po porodzie może wskazywać na nieprawidłowe ustawienie miednicy lub dyskopatie i wiele innych. Potrzeba konkretnych działań ze strony terapeuty; badania, terapii, zadań domowych, by móc Pani pomóc. Zapraszam
Kręgosłup stanowi skomplikowaną w swej budowie oś strukturalno-czynnściową.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem bólu.
Jedna z częstszych przyczyn jest choroba dysku (krążka międzykręgowego). Wysunięcie dysku może być przyczyną bólu ostrego (tzw. “wypadniecie dysku”) lub przewlekłego (zmiany degeneracyjne dysku).
Drugą częstą przyczyną przewlekłego bólu kręgosłupa jest stenoza (zwężenie) kanału kręgowego.
Źródłem bólu kręgosłupa mogą być też choroby pozostałych struktur wchodzących w skład kręgosłupa; zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa (15-25%), stawów krzyżowo-biodrowych (20-30%), oraz tkanki okołokręgosłupowej; ścięgna, więzadła i mięśnie otaczające kręgosłup.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe. Warto wykonać badanie MRI kręgosłupa.