Po operacji wyrostka

3 odpowiedzi
Witam, mój mąż 23 .08. miał operacje na wyrostek robaczkowy, bardzo cięzki przypadek. Jest otyły, leczony na nadcisnienie i cukrzycę.
Po tygodniu okazało sie ze doszło do perforacji jelit i konieczna była wtórna operacja. Po kolejnym tygodniu mąż wyszedł ze szpitala
przyjmując antybiotyki, poniewaz rana była zakażona i sporo się z niej sączyło. Opatrunki ma systematycznie zmieniane, wszystkie szwy
ładnie się goją, ale dziura (wielkosci kciuka) po drenie jest w głębi z nalotem biało-żółtawym, ale juz nie sączy, obecnie zastosowalismy Purinol gel. Co należy teraz zrobić? Co zastosowac żeby się ostatecznie wyczyściło i przede wszystkim czy taka duża otwarta rana ma szansę na samoistne zrośnięcie czy trzeba ją zaszyć? Czy przydałaby się konsultacja z lekarzem chirurgiem innym niż ten który operował i zszywał? Bardzo proszę o pomoc.
Trudno jest ocenić ranę nie widząc jej. Proponuję wizytę u chirurga

Szanowna Pani,

Od kilku lat zajmuję się leczeniem przewlekłych ran. To doświadczenie nauczyło mnie, że każda rana jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Jest teraz duże spektrum opatrunków specjalistycznych, od alginianów, przez hydrokoloidy, po zestawy do drenażu podciśnieniowego - ich zastosowanie dobiera się dokładnie do rodzaju rany. Niestety, niewielu lekarzy (nawet chirurgów) ma taką nowoczesną wiedzę na temat gojenia ran.

Z Pani opisu, na którym jednak trudno mi się w pełni oprzeć bez obejrzenia rany, wynika, że brzegi pokrywa włóknik, który hamuje zrastanie. W takim przypadku purilon jako hydrokoloid powinien poradzić sobie z usunięciem nekrotycznych tkanek. Zwykle łączy się to z tamponadą rany (np. aquacel), żeby uzyskać lepszy i szybszy efekt. Po uzyskaniu zdrowej ziarniny opatrunki zmienia się na takie, które wspomagają regenerację tkanki. Można też zastanowić się nad wtórnym zszyciem oczyszczonej rany.

Zapraszam na konsultację w razie jakichkolwiek dalszych pytań.

Łączę życzenia sukcesu z leczeniem.

dr Michał Lewandowicz
Najlepiej leczyć się u tego chirurga, który operował, ponieważ on najlepiej zna wszystkie szczegóły. Rana z czasem się zagoi. Ten typ gojenia - przez ziarninowanie, wymaga jednak czasu. Właściwa pielęgnacja rany powinna sprawę załatwić. Pozdrawiam.