Po discektomii przez fenestracje L4/L5

2 odpowiedzi
Witam, mam do Pana pytanie kiedy po w/w zabiegu operacyjnym można uprawiać sex? I drugie pytanie czy uprawiając jednorazowo sex po 5 tygodniach od zabiegu nic nie powinno się stać w środku tzn. czy tam jest wszystko zagojone, czy nic nie wyjdzie z dysku bo pierścień jest już zrośnięty, czy nic się tam nie rozejdzie np. szwy nie puszczą i coś tam się nie pogorszy. I jak długo goi się rana w środku po takim zabiegu do stanu już stabilnego tzn. aby się wszystko zabliźniło i nie trzeba było się niczego obawiać typu rozejście rany i inne uszkodzenia wewnątrz ciała. Proszę o odpowiedź na powyższe pytania. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Andrzej.
Dzień dobry

czas rewitalizacji kręgów to około 3 mce od zabiegu. Do tego czasu radzę powstrzymać się z baraszkowaniem z żoną bo może Pan mieć kłopot.

Pozdrawiam

Nie znając szczegółów przebiegu Pana choroby, masy ciała i stanu mięśni trudno o precyzyjną odpowiedź. Ale są ogólne zasady gojenia tkanek, na nich bazuję odpowiedź. W prawidłowych warunkach rana skórna po około 2ch tygodniach jest wygolona i po 5 tygodniach rana się nie rozejdzie. Gojenie tkanki łącznej (więzadła, ścięgna, pierścień włóknisty i t.d) trwa około 6 do 8 tygodni. Blizna po tym okresie jest wydolna, ale tylko częściowo wytrzymuje obciążenia. A więc, po tym okresie można stopniowo wprowadzać obciążenia, ale bez obciążeń ekstremalnych. Pojawienie się bólu jest znakiem ostrzegawczym, że dana aktywniść przekracza możliwości adaptacyjne danej struktury (krążka międzykręgowego i blizny pooperacyjnej). Ograniczenie dźwigania po zabiegu zalecamy do 3-6 miesięcy w zależności od sytuacji które opisałem na początku. Należy to też wziąść pod uwagę. Mam nadzieję, że ta informacja będzie dla Pana przydatna. W razie wątpliwości proszę zasięgnąć opinii swojego lekarza prowadzącego. Pozdrawiam