Płyn w stawie kolanowym

4 odpowiedzi
Witam, od dłuższego czasu mam problem z lewym kolanem. Pewnego dnia zaczęło mnie boleć, a parę dni później doszło do ograniczonej ruchomości stawu, każdy ruch sprawiał mi ból. Lekarz stwierdził zapalenie błony maziowej. problem ustał na pół roku. W chwili obecnej doszło do odnowienia dolegliwości bólowych, widać ewidentne obrzęk tej okolicy, w rezonansie wyszły cechy naderwania więzadeł oraz dużą ilość płynu w okolicy mięśnia czworogłowego uda, płynu nie ma w jamie stawu. Noga była unieruchamiana w ortezie, brane były leki przeciwzapalne, robione badania na czynnik reumatoidalny oraz białko crp - wszystko w normie. Co może być przyczyną powstawania tego płynu oraz czy warto go ściągnąć. Lekarz dyżurujący na Izbie Przyjęć stwierdził, że się samo wchłonie, a zbieranie płynu będzie dla mnie bolesne. Jestem osobą aktywną fizycznie i przyznaje, że czuję się uziemiona przez kolano.
Konieczna jest kontynuacja diagnostyki reumatologicznej. Jak jest dużo płynu, to trzeba nakłuć. W przypadkach nawracających zapaleń stawu należy rozważyć zabieg radiosynowektomii. Prosze ewent przesłać rezonans (po spakowaniu) przez stronę zbikowski.wetransfer.com

Obecność płynu w stawie jest objawem mającym wiele przyczyn. Badanie ortopedyczne i ewentualnie inne badania dodatkowe mogą pomóc w postawieniu rozpoznania.
Witam,
Z opisu dolegliwości Pani wynika , że prawdopodobnie jest to stan zapalny błony maziowej stawu kolanowego.Jeżeli wysięk powstał bez urazu proponuję skontrolować jeszcze kwas moczowy w kierunku dny moczanowej. O punkcji stawu trudno mi się wypowiedzieć bez badania ale jeżeli dolegliwości w czasie ruchomości i obrzęk kolana są duże to dla złagodzenia dolegliwości warto ja wykonać.Przy mniejszym wysięku warto rozważyć krioterapię i pole magnetyczne.Życzę powrotu do zdrowia.Pozdrawiam
Dzień dobry
Sugeruję wykonanie pogłębionej diagnostyki reumatologicznej, włącznie z badaniem płynu stawowego.
Pozdrawiam i życzę powodzenia