Płodność - badania hormonów

3 odpowiedzi
Witam chciałam bardzo o poradę w moich wynikach badań

LH wynik 7,06

f. pęcherzykowa 2,4-12,6
f. owulacyjna 14,5- 95,6
f. lutealna 1,0- 11,4
po przekwitaniu 7,7-58,5

Prolaktyna wynik 35,30
norma 4,79-23,30

lekarz podejrzewa policystyczne jajniki
dziękuję
LH i fsh wykonujemy w 3 dniu cyklu, nie podaje pani który to jest dziec cyklu.
prolaktyna jest podwyższona, przyczyna możne być np stres, niewyspanie itp, ale również mikrogruczolak przysadki mózgowej , dlatego warto zrobić rezonans magnetyczny przysadki , a wcześniej powtórzyć badanie prolaktyny i zrobić test z metoclopramidem, z wynikami do lek prowadzacego

Witam, jeśli chodzi o wyniki to ma Pani hiperprolaktynemię - i to należy skorygować jeśli chce się Pani starać o ciążę. Ponadto sam wynik LH nie świadczy o PCOS. Zależy w którym dniu cyklu było wykonywane oznaczenie. Ale do zdiagnozowania PCOS należy oznaczyć poziom androgenów, ponadto ocenić czy występują u Pani objawy kliniczne hiperandrogenizmu oraz czy cykle są regularne/owulacyjne i jaki jest obraz jajników w badaniu USG. Powyższe wyniki nie świadczą o PCOS. Pozdrawiam
Nie podała Pani w którym dniu cyklu były pobierane badania. Przy podejrzeniu PCOS bierze się również pod uwagętzw kryteria Rotterdamskie obejmujące:
1. rzadkie owulacje lub brak owulacji,
2. objawy nadmiaru androgenów (kliniczne lub biochemiczne),
3. torbielowate jajniki - co najmniej 12 powiększonych pęcherzyków w jajniku (stwierdzonych w ultrasonografii ginekologicznej) lub objętość jajników większa niż 10 cm3 oraz gdy inne przyczyny PCOS są wykluczone.