plastyka brzucha po porodzie

8 odpowiedzi
Dzień dobry,chciałam zapytać,kiedy mogę zgłosić się na konsultacje w sprawie plastyki brzucha? Dodam że jestem po porodzie (cięcie cesarskie). Nie wiem ile powinno upłynąć czasu od porodu,by móc podjąć ewentualną operację.
Dzień dobry!

Wszystko zależy od brzucha, czyli od rozległości operacji. Zwykle rozsądnie jest poczekać chociaż 6 miesięcy, kiedy mięśnie wrócą do formy, a skóra się obkurczy. Bywa jednak, że małe defekty operuję wcześniej, a z kolei przy znacznym rozejściu mięśni i nagromadzeniu tkanki tłuszczowej trzeba czasem odczekać dłużej.

Warto też zastanowić się nad tym, czy w planach są kolejne ciąże, odchudzanie lub zabiegi mogące ingerować w powłoki brzuszne.

Pomijając czas, jaki musi upłynąć od porodu, najlepsza pora na tego typu operacje to wczesna jesień (wrze - paź) i wiosna (mar - kwie).

Jeżeli miałaby Pani dalsze pytania, zapraszam na konsultację. Przesyłam serdeczne pozdrowienia i życzę dużo wzruszeń i radości związanych z macierzyństwem.

dr n. med. Michał Lewandowicz

Bezpieczny okres w którym może poddać się Pani zabiegu korekcji powłok brzusznych po przebytej ciąży to minimum sześć miesięcy. Proszę wziąć pod uwagę również karmienie piersią dziecka. W trakcie karmienia zabieg operacyjny nie jest wskazany ze względu na środki anestetyczne które przechodzą do mleka matki.
Minimalny czas to pół roku na kształtowanie i dojrzewanie blizny. Najlepiej rok.
Zapraszam na konsultację w rok po porodzie.
Pozdrawiam serdecznie
Plastykę powłok brzucha można wykonać: 1.po zakończeniu laktacji, 2.po ustabilizowaniu masy ciała po ciąży (powinna być stabilna przez min. 6 miesięcy), 3.nie zaleca się zachodzić w kolejną ciążę po zabiegu plastyki brzucha. Pozdrawiam, dr Joanna Jędrys
Szanowna Pani, od porodu powinno minąć od pół roku do roku (zależy od pacjenta).
Pozdrawiam - Matuszewski
Dzień dobry,
zapraszam na konsultację albo do Polanicy - SCM albo do Dermamedu we Wrocławiu. Blizna po cięciu nie jest przeciwskazaniem, a czas, jaki musi upłynąć od porodu to min. 6 miesięcy. I oczywwiście nie można karmić piersią.

Pozdrawiam,
lek. Piotr Drozdowski
specjalista chirurgii plastycznej FEBOPRAS
Gratuluje Pani nowonarodzonego dziecka!:) Podczas gdy Pani przeżywa piękne chwile z nowym członkiem rodziny, Pani ciało będzie stopniowo powracało do stanu sprzed ciąży. Dlatego wskazane jest wykonanie abdominoplastyki (plastyki brzucha) po okresie przynajmniej 6 miesięcy od daty porodu. Jest wiele powodów dla takiego postępowania. Między innymi, Pani powłoki ciała tuż po ciąży są rozciągnięte i mają zmienione właściwości tkanek, co jest spowodowane przemijającymi zmianami hormonalnymi. Duże znaczenie ma również poporodowa utrata masy ciała obserwowana zwykle w trakcie pierwszych kilku miesięcy. Po upływie pół roku, Pani stabilny stan ciała pozwoli na precyzyjne zaplanowanie zakresu operacji dla osiągnięcia bardzo dobrego efektu estetycznego w postaci płaskiego brzucha. Pozdrawiam serdecznie.