Pilne skierowanie na psychoterapię

13 odpowiedzi
Witam. Choruję na zaburzenia osobowości i zaburzenia depresyjno-lękowe. Przechodzę załamanie nerwowe, które trwa już pół roku. Poszedłbym na psychoterapię prywatnie, ale brakuje mi pieniędzy, na NFZ są olbrzymie kolejki. Czy wobec tego mój psychiatra może wypisać mi pilne skierowanie na psychoterapię?
Dzień dobry,
niestety nawet jeśli taką informację lekarz zamieści na zaświadczeniu na prośbę pacjenta, choć nie jest to praktykowane, to w zasadzie niewiele to da ,właśnie z uwagi na kolejki. W takiej sytuacji oprócz rzeczywiście wpisania się na listę oczekujących osób( być może ktoś zwolni miejsce) polecam skorzystanie z oddziałów dziennych leczenia nerwic i zaburzeń osobowości,czeka się zapewne krócej i jest możliwość psychoterapii na NFZ. Wymagane skierowanie najlepiej od lekarza prowadzącego leczenie. Poza tym w trakcie wyczekiwania na terapię,jeśli jest duży poziom cierpienia psychicznego,warto skorzystać ze wsparcia farmakoterapii jeśli są wskazania, po spotkaniu oczywiście z lekarzem prowadzącym do rozważenia opcja. Pozdrawiam

Witam . Nie ma pilnych skierowań na psychoterapię . Pozdrawiam . A.Sabatowska
Proponuję zastanowić się nad leczeniem w Oddziale Nerwic i Zaburzeń OSobowiści stacjonarnym lub dziennym (5 dni w tygodniu). Intensywne leczenie w oddziale, gdzie jest prowadzona psychoterapia kilka razy (2 -5 razy) w tygodniu, gdzie codziennie pacjenci mają możliwość rozmowy z lekarzem psychiatrą, zmiany i doboru odpowiednich leków przez psychiatrę, a oprócz terapii są również stosowane inne pomocnicze formy oddziaływań, jest bardzo skuteczną formą leczenia. Psychiatra z pewnością wskaże ośrodki, w których są takie możliwości leczenia.
Tak, może ale i tak sa kolejki. wtedy gdyby ktoś sie nie zgłosił powiadomili by pana.
Tak w obrębie przychodni w której pracuje, ale obawiam się, że nie obejdzie się bez kolejki. Pilną psychoterapię realizują przede wszystkim Oddziały Leczenia Zaburzeń Nerwicowych, które posiadają pododdziały kryzysowe, warto się rozejrzeć. Ostatecznie pozostaje Oddział Ogólno-Psychiatryczny, który praktycznie może przyjąć pacjenta z każdym rodzajem kryzysu psychicznego.
Pozdrawiam
Witam, W wyjątkowych, odpowiednio uzasadnionych przypadkach, po dokładnej ocenie wskazań lekarz psychiatra może wydać skierowanie do psychoterapii w trybie pilnym. Pozdrawiam, PR
Witam! W zasadzie każda psychoterapia jest pilna, każdy z pacjentów ma prawo jak najszybciej poczuć się lepiej korzystając z możliwości współczesnej medycyny. Niestety w dzisiejszych realiach raczej nie przeskoczy pan kolejki ustalonej przez NFZ, sugeruję sprawdzić dostępność psychoterapeutów w mniejszych miejscowościach wokół Wrocławia. Wiem to z doświadczenia, bo pracuję w poradni 50 km od miasta wojewódzkiego. W okolicy mamy 4-5 poradni , z czego w 3 pracują psychoterapeuci. Kolejki nie są duże. Życzę powodzenia. MK
Witam.

Myślę, że najlepiej zapytać o to bezpośrednio swojego psychiatrę. Ze swojej strony zachęcam do potraktowania psychoterapii jako dobrej inwestycji. Może warto porównać oferty różnych psychoterapeutów? Moim zdaniem psychoterapia jako przemyślana, świadoma decyzja pacjenta, nie powinna się odbywać w trybie pilnym. Jeżeli jest to postępowanie bezpośrednio ratujące życie, to leczenie - w tym psychoterapia, jeżeli jest zasadna - odbywa się na oddziale zamkniętym psychiatrycznym. Taką decyzję podejmuje lekarz psychiatra po zbadaniu pacjenta.

Pozdrawiam serdecznie
Psychoterapia jest procesem terapeutycznym trwającym dłuższy okres czasu. Psychiatra wypisuje skierowanie do poradni psychologicznej, bez określenia trybu. Psychoterapia nie wymaga trybu pilnego, czasem pilna konsultacja psychologiczna/terapeutyczne(mowa o kilku spotkaniach) jest wskazana w sytuacjach nagłych wymagających krótkiej interwencji np. po róznego rodzaju zdarzeniach losowych(wypadki, katastrofy itp.). Zachęcam do rozmowy ze swoim lekarzem nt. Pana samopoczucia, być może istnieje możliwość modyfikacji farmakoterapii
Dzień dobry

Niestety, zazwyczaj nie da się przyspieszyć terminu psychoterapii refundowanej przez NFZ.

Z poważaniem
M.Skarbek
Szanowny Panie, lekarz może wystawić skierowanie z adnotacją CITO, czyli PILNE, ale to, czy się Pan szybciej dostanie na konsultację, nie zależy o tego, "co papier przyjmie", bowiem "papier przyjmie wszystko"... Rzecz w tym, żeby były wolne zasoby, aby taką wizytę zrealizować. Z doświadczenia wiem, że słowa określające rzeczywistość w sposób kategoryczny (są olbrzymie kolejki), mogą mylić... Doradzam, żeby zatelefonować do KAŻDEJ przychodni i sprawdzić... u nas, jakiś czas temu, kolejka skróciła się znacznie... sytuacja, nawet trudna, nie jest przecież na zawsze. Pozdrawiam. Wiktor Buczek
Witam, psychiatra może oczywiście opatrzyć skierowanie na psychoterapię dopiskiem "pilne", ale czy będzie to honorowane w placówce do której Pan się wybiera to już inna sprawa. Ja osobiście w takich sytuacjach proponuję swoim Pacjentom Oddział Dzienny- czas oczekiwania na przyjęcie do OD jest znacząco krótszy, a codzienna terapia bardziej efektywna niż prowadzona w trybie ambulatoryjnym. Pozdrawiam.
Jeśli sprawa jest pilna istnieją ośrodki interwencji kryzysowej, w których można uzyskać pomoc całą dobę, można tam się udać bez skierowania. Psychoterapia jest długoterminowym procesem, szczególnie przy zaburzeniach osobowości na efekty trzeba poczekać. Jednak przy zaostrzeniu objawów, czy kryzysach, czasami kilka spotkań z terapeutą może bardzo pomóc.