Pierwsze okulary i problemy

4 odpowiedzi
Witam serdecznie,

Miesiąc temu otrzymałem swoje pierwsze okulary +1,25 do dali do stałego noszenia. Wizyta była podyktowana wrażliwością na światło, widzę dobrze (ze względu na wiek - 25 lat), ale wada wyszła. Nie stanowią one pełnej korekcji (+2,0 na obu oczach) ze względu na fakt, iż okulista rozłoży leczenie na dwa etapy, abym się przyzwyczaił (pełna korekcja za rok). Przez pierwsze 3 dni, kiedy nosiłem okulary głównie w domu, wszystko było w porządku. W momencie kiedy zacząłem je nosić wszędzie - zaczęły się problemy. Szybkie zmęczenie oczu, suche oczy oraz ból głowy. Ciągnęło się to przez miesiąc. Teraz od kilku dni jest jakby poprawa - w końcu nie muszę stosować sztucznych łez. Jednakże oczy wciąż nie zawsze "odpoczywają" w okularach. Zauważyłem również, że kiedy korzystam z telefonu w okularach i po chwili spojrzę w dal na około 2 metry - to widzę jak oczy akomodują, żeby złapać ostrość zdjęcia na ścianie. Z kolei kiedy tę czynność powtórzę bez okularów - obraz widzę od razu ostry. W związku z powyższym chciałbym zadać dwa pytania:

1. Co mogą oznaczać powyższe dolegliwości?
2. Czy stosowanie płynu do czyszczenia okularów może powodować powyższe dolegliwości związane z suchymi/zmęczonymi oczami? Jak dobrze sięgnę pamięcią - płyn do czyszczenia okularów Izobłysk, zacząłem stosować chyba po 3 dniu - zeszłoby się to z początkiem moich problemów. Ponadto jestem alergikiem. Jeżeli płyn do czyszczenia może mieć jakiś związek - czy mogę prosić o polecenie jakiegoś innego preparatu?

Pozdrawiam
Robert
Witam jeżeli Pan nigdy nie nosił okularów to należy sprawdzić czy lepiej czułby się w słabszych szkłach. Czasami pacjent dobierając pierwsze okulary sugeruje się zbyt ostrym obrazem lub nawet lekko powiększonym i dobiera za mocne . Proponuję jednak wizytę poniewaz zbyt mocne okulary mogą dawać dalsze dolegliwości jak zapalenie spojówek i zaburzenia akomodacji które jest w stanie Pan pokonać jako młody człowiek. Jeżeli chodzi o płyn do czyszczenia moze dawać uczulenie ale w tym przypadku to chyba nie jest ta przyczyna

Proponuję sprawdzić ponownie moc okularów (robiąc badanie z porażeniem akomodacji, jeśli takiego nie było). W przypadku alergii należy bardzo ostrożnie stosować wszelkie chemiczne środki czyszczące. Oczywiście odstawić ten drażniący. Optyk z pewnością poleci odpowiedni środek.Pozdrawiam
Korekcja nadwzroczności w takim wieku często wiąże się z problemami. Młody wiek a przez to duży zakres akomodacji może powodować objawy które Pan wymienia. Nie określił Pan czy wada +2,0 była określona po porażeniu akomodacji czy bez.(potocznie czy była badana po kroplach rozszerzających źrenice). Zawsze przy doborze pierwszych okularów mogą wystąpić problemy.Bez badania nie mogę sprecyzować ,czy podane przez Pana okulary są właściwe.
Odpowiadając na pytanie nr 2 muszę przyznać ,że w mojej praktyce, nigdy nie spotkałem się z uczuleniem na płyn do czyszczenia okularów jednakże w medycynie wszystko jest prawdopodobne. Zespół suchego oka pośrednio może wiązać się z problemami z wadą wzroku. Jednak w chwili obecnej jest znacznie więcej prawdopodobnych czynników prowadzących do zaburzeń wydzielania łez.
Dziękuję za pytanie. Przepraszam za brak kontaktu, wynikało to zobowiązań zawodowych. Proszę o informację, czy nadal chce Pan uzyskać odpowiedź.

Pozdrawiam Serdecznie