Pierwsza wizyta

1 odpowiedzi
Proszę powiedzieć, czy dwulatek nadaje się już do rozpoczęcia terapii logopedycznej? Słyszy się często, że ma czas...ale mnie to niepokoi i chciałabym zasięgnąć rady specjalisty
Szanowna Pani,
nas – specjalistów zajmujących się rozwojem dziecka, bardzo cieszy fakt, że coraz częściej mamy przyjemność poznawać kilku, kilkunasto, kilkudziesięcio – miesięczne maluszki! To bardzo budujące, że coraz większe grono rodziców ma świadomość, że WCZESNE WSPOMAGANIE ROZWOJU, WCZESNA diagnoza, WCZESNA pomoc, czasami WCZESNA TERAPIA mają sens i ogromne znaczenie dla dziecka i jego dalszych losów. Często rozmawiam z rodzicami i apeluję: nie bójcie się pytać, konsultować, nie obawiajcie się, że ktoś stwierdzi, że „panikujecie”, „przesadzacie”. Nawet jeśli okaże się, że Wasze dziecko rozwija się prawidłowo, że nie ma potrzeby interwencji, to itak zyskacie bardzo wiele na konsultacij z dobrym specjalistą. Po pierwsze: SPOKÓJ – Wasz spokój o zdrowie i dobro Waszego dziecka to jeden z priorytetów. Jeśli możecie zyskać spokój, sięgnijcie po niego! Po drugie: cenna wiedza, informacje, podpowiedzi – podczas konsultacji ze DOBRYM specjalistą otrzymacie duży pakiet informacji, który pomoże Wam być aktywnym, wspierającym rozwój dziecka rodzicem. Pomoże Wam zrozumieć wiele aspektów rozwoju malucha i pełniej, bardziej świadomie i dzięki temu RADOŚNIEJ w nim uczestniczyć.

W swojej pracy poznałam dziesiątki maluszków, jeszcze nie przedszkolaków, półtorarocznych, dwulatków, trzylatków… część z nich wymagała już terapii, wsparcia, część pozostała pod obserwacją moją i ukierunkowanych przeze mnie rodziców, część skonsultowana została dodatkowo z psychologiem, część idzie dalej drogą swojego PRAWIDŁOWEGO ROZWOJU. Wszystkie te spotkania są dla mnie i dla rodziców WAŻNE, SENSOWNE i WSPANIAŁE.
Jeśli rozwój dziecka wzbudza niepokój rodziców - zawsze warto się skonsultować.
Co do TERAPII - owszem - dwulatek może jej już potrzebować. Opóźniony rozwój mowy u dwulatka może być już jak najbardziej rozpoznany i należy rozpocząć wspomaganie rozwoju jak najszybciej. Również inne zaburzenia rozwojowe, w wieku 2 lat jak najbardziej MOGĄ BYĆ ROZPOZNANE i poddane terapii. Wielu moich pacjentów ma mniej niż 3 lata.