Pieczące okolice odbytu

6 odpowiedzi
Podczas oddawania stolca czuję pieczenie. Okolice odbytu cały czas swędzą, pojawił się duży czerwony rumień. Na papierze toaletowym pozostają ślady krwi. Cały czas odczuwam duży dyskomfort. Pomiędzy moszną a odbytem skóra jest bardzo wysuszona, schodzi pozostawiając pieczące i swędzące rany. Byłem u 4 dermatologów, leczę to od 2 lat i bez skutku- każdy dermatolog zaleca coś innego- od zmiany bielizny po silne maści ze sterydami. Wykonałem kolonoskopię, która nic nie wykazała. Gdzie szukać pomocy, w którą stronę pójść?
Witam,
Nie wiem co zdiagnozowano. Być może ( ale to tylko moja hipoteza, bez oglądania) łuszczycę. Jest taka rzadsza odmiana łuszczycy, tzw. łuszczyca odwrócona, która objawia się m.in. w bruździe międzypośladkowej. Jeśli tak, to leczenie jest głównie miejscowe i polega na stosowaniu silnych maści lub kremów sterydowych. Nawet po wyleczeniu objawów chorobowych po jakimś czasie one nawracają.
Może to jednak inna choroba? Zapraszam na wizytę, nie da się poradzić bez oglądania.
Bożena Racławska

Aby coś więcej powiedzieć muszę Pana zobaczyć.
Zapraszam na konsultację.
Jestem lekarzem weterynarii , z tym pytaniem proszę udać się do odpowiedniego specjalisty:)
Zapraszam na wizytę; szczególowy wywiad i badanie pozwolą na popstawienie rozpoznania- a to daje szansę na właściwe leczenie. Przed wizytą proszę wykonać; morfologia z rozmazem ręcznym, Ig E całkowite, TSH, testosteron oraz kał na pasożyty i lamblie. Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska-Górska - dermatolog
Przyczyny świądu odbytu: cukrzyca, infekcje, żółtaczka, alergie, owsica, świerzb i wiele innych. Czasami schorzenia współistnieją. Podstawą jest wywiad, badanie pacjenta i ewentualnie badania dodatkowe w celu ustalenia przyczyny. Leczenie świądu odbytu zależy od przyczyny. Jednak nie zawsze udaje się ustalić powód dolegliwości. Mówi się wtedy o świądzie samoistnym. Jest on trudny do leczenia.
Szanowny Panie,

Opisywany przez Pana problem najczęściej spowodowany jest guzkami krwawniczymi (hemoroidami). Czynnikami predysponującymi są nawracające zaparcia i częste biegunki. Do podrażnień błony śluzowej może też dochodzić w wyniku mechanicznego podrażnienia papierem toaletowym. Istnieje jednak wiele chorób, które mogą powodować podobne dolegliwości - zakażenia bakteryjne, grzybicze i pasożytnicze, choroby nowotworowe, liszaj płaski błon śluzowych, łuszczyca, kontaktowe alergiczne i niealergiczne zapalenie skóry, dieta czy świąd w przebiegu innych chorób. Diagnostykę należałoby ukierunkować na wykluczanie kolejnych potencjalnych przyczyn objawów. Najważniejszą czynnością przerywającą błędne koło świądu jest unikanie drażnienia chorej okolicy.

Bez bezpośredniego zbadania i zebrania wywiadu prowadzących do postawienia konkretnego rozpoznania, pomoc online wydaje mi się niemożliwa.

Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV