Pęcherz a terapia przeciwtrądzikowa retinoidami (izotekiem)

2 odpowiedzi
Witam,

Od 5 miesięcy biorę izotek na trądzik, 20 mg dziennie. Jednak bardzo często, również wcześniej miałam problemy z pecherzem. Niestety nie sprawdziłam tego wcześniej przed terapią. Teraz objawy nasiliły się i muszę wstawać w nocy z powodu parcia na pęcherz. Zrobiłam dwa razy badania na posiew moczu, wyszło : gronkowiec koagulazo-ujemny, enterococcus spp oraz corynebacterium spp bez żadnego stężenia (wzrostu). Czuję delikatne pieczenie pęcherza a mocz oddaję w niewielkich ilościach. Pani pielęgniarka powiedziała, że wyniki tych badań na posiew są dobre, jest tylko podejrzenie wystąpienia tych bakterii ale nie wyhodowały się one. Ponadto, zrobiłam usg nerek oraz pęcherza i też wszystko jest ok. Więc skoro wszystko jest ok to dlaczego mam takie problemy z częstym oddawaniem moczu i pęcherz piecze. . . Czy możliwe jest, żeby zażywany izotek zakłamywał tak mocno wyniki badań?
Szanowna Pani! Lek który Pani zażywa nie powinien dawać takich objawów. Nie wykluczam natomiast opcji że zaostrzył on istniejącybjuz problem. Może on oczywiście powodować krwiomocz lub białkomocz ale o tych objawach Pani nie wspominała. Może to być także sytuacja niezależna od terapii tym bardziej że objawy występowały już przed nią. W Pani opisie jest za mała informacji aby w sposób wyczerpujący i satysfakcjonujący odpowiedzieć na zadane pytania. Zapraszam serdecznie na wizytę podczas której będziemy mogli dokladnie omówić Pani problem i zaplanować diagnostykę. Pozdrawiam serdecznie

nie sądzę, ale nie mam na ten temat wyrobionego zdania