Pco ciąża ...

5 odpowiedzi
Mam 26 lat.Mój problem wygląda następująco: parę lat temu zaczęłam mieć problemy z miesiączkowaniem. Było ono bolesne i na przemian skąpe i obfite.Nieregularne. Zgłosiłam się do ginekologa przyjmującego prywatnie. Lekarka podejrzewała zespół policystycznych jajników( mam wszystkie jej objawy), stwierdziła,że najlepszym rozwiązaniem jest przepisanie mi tabletek antykoncepcyjnych. Zaczęłam je przyjmować. Na przestrzeni kilku lat (5-6) brałam ich kilka rodzajów. Niektóre były za mocne czułam się po nich słabo etc. w takim wypadku lekarka przepisywała mi następne. Dodam,że nie miałam zleconych przez nią badań, gdy przepisywała mi dane tabletki.Od listopada zeszłego roku postanowiłam brać tabletki, chcieliśmy z partnerem zacząć starać się o dziecko. Ginekolog przepisała mi Clostilbegyt + luteina pod język. Taką kurację miałam 4 miesiące. Bez skutku(brak ciąży). Po tej kuracji ginekolog powiedziała bym brała ovarin. Po ovarinie nie widzę żadnej poprawy( jajniki na usg wyglądają fatalnie) miesiączka mi się zatrzymała (ostatnia w maju 28). Nie wiem już sama co robić i do kogo mam się zgłosić kto przyjrzałby się mojemu przypadkowi i odpowiednio pokierował bym mogła kiedyś normalnie się czuć i urodzić dziecko?Jak mogę zminimalizować objawy PCO ?
Leczenie i prowadzenie niepłodności wymaga cierpliwości od pacjentki i lekarza. Powinna Pani być pod opieką ginekologa do którego ma Pani zaufanie.

Witam,
Jeśli stara się Pani o dzięcko to proszę dać sobie 6 mies. i dopiero później podjąć decyzje o diagnostyce niepłodności. W pierwszej kolejności zaleciłbym diagnostykę w Oddziale Endokrynologii Ginekologicznej, następnie badanie nasienia i stymulację jajeczkowania niekoniecznie Clostylbegytem. W razie braku skuteczności takiego działania należy po roku braku ciąży zgłosić się do kliniki leczenia niepłodności.
z poważaniem
Tomasz Łabiak
trzeba wybrać się do ginekologa i ustalić plan działania można sobie z tym poradzić
Szanowna Pani, Nie wiem gdzie Pani mieszka. Jeśli w Lublinie lub okolicach, to zapraszam na wizytę. Z wyrazami szacunku,
Ja łączę clostilbegyt z małymi dawkami estrogenów a nie gestagenów( luteina). Clostilbegyt jest antyestrogenem i zagęszcza śluz szyjowy przez co plemniki mają utrudnioną drogę. Po clostilbegydzie jest ponad 80 % owulacji ale tylko 6 % ciąż. Podanie małych dawek estrogenów upłynnia śluz szyjkowy i zwiększa szansę na zapłodnienia. Małe dawki estrogenów nie blokują owulacji. Luteinę podaję dopiero wtedy jak testy ciążowe są dodatnie lub w USG są objawy wczesnej ciąży.