paradontoza u 24 latki

14 odpowiedzi
Mam problem z przyzebiem. Dentyści mówią ze wszystko jest w porządku a mnie pieka dziasla i lekko ruszają mi sie gorne dwie jedynki. Mam też kieszonki dziaslowe na ponad 3 mm bo mi mierzyli i obnazenie szyjek zebowtch. Twierdzą że zmiany są normalne a ja wiem że coś jest nie tak i ze to jest paradontoza. Jestem załamana faktem ze pomogę mi dopiero wtedy gdy sytuacja się pogorszy i będę musiała wydać dużo pieniędzy żeby uratować zeby. Proszę o radę co mogę zrobić jeszcze.
Dzień dobry, z Pani opisu wynika ,że faktycznie może to być parodontoza. Jeżeli jeszcze ktoś w rodzinie, cierpi na parodontozę (jest dziedziczna), to tym bardziej zalecała bym wizytę u lekarza. Piekące i nabrzmiałe dziąsła występują niekiedy przy zmianach hormonalnych np. ciąża i są to zmiany przemijające. Natomiast ruszające się zęby ,są na pewno objawem niepokojącym i należy to skontrolować na zdjęciu RVG. Zapraszam na wizytę. Pozdrawiam dr Kręcisz
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Dobry wieczór, jeśli odczuwa Pani pieczenie i jedynki się ruszają to na pewno nie są normalne zmiany u młodej osoby. Bez dokładnego badania niewiele jestem w stanie pomóc, zatem zapraszam na wizytę.pozdrawiam
to wymaga głębokiej analizy ,można zrobić sobie wymazy z kieszonek aby zidentyfikować patologiczna florę bakteryjna ,resztę niech dopowie periodontolog
Pozdrawiamy rojekdental.pl
Proponuję znaleźć specjalistę periodontologa. Nadmierna ruchomość zębów u tal młodej osoby nie jest normalna. Jak najszybciej należy wdrożyć odpowiednie leczenie. Higienizacja jest tu podstawą.
Pozdrawiam
Grzegorz Szumilas
Dzień dobry Pani,
w tej sytuacji, skonsultowałabym się u innego lekarza dentysty periodontologa. Znalezienie przyczyn opisanych przez Panią objawów może być trudne, kieszonki ponad 3 mm nie są normą. Ale warto zająć się problemem, gdyż leczenie choroby przyzębia na wczesnym etapie zapobiega utracie zębów.
Pozdrawiam serdecznie.
Ewa Kaniewska
Dzień dobry
Czasem takie zmiany mogą byc efektem przeciążeń zgryzowych. Jednak trzeba zawsze wykluczyć wszystkie inne czynniki wywołujące choroby przyzębia.
Cięzko cokolwiek stwierdzic bez dokladnego badania klinicznego ..
Pozdrawiam
Justyna Miazek
Dzień dobry, paradontoza to bakteryjna choroba przyzębia, do której predyspozycje moga być dziedziczne. Proszę pomyśleć czy ktoś z rodziny nie miał np. właśnie szyjek obniżonych lub nie stracił wcześnie zdrowych zębów. Jeżeli tak to leczenie i profilaktykę trzeba zacząć już. Najważniejsza w warunkach domowych jest zmiana sposobu szczotkowania na ,,wymiatający" i stosowanie odpowiednich płukanek i reżim higieniczny. A leczenie często polega na terapii antybiotykowej i chirurgicznej i pewnie dlatego lekarze odsuwają w czasie.
Najlepiej proszę się zwrócić do specjalisty periodontologa, który zajmuje się leczeniem chorób przyzębia odpowiednio dobierze sposób kuracji. Może wystarczy tylko zmiana higieny na właściwą, aby zatrzymać proces i między innymi nie dopuścić do pogłębienia się kieszonek dziąsłowych. Jeżeli jest stan zapalny dziąseł to wdrożyć odpowiednie profesjonalne zabiegi higieniczne (scaling i polishing).
Pozdrawiam serdecznie
dr n. med. Katarzyna Jankowska
Witam !!! Zapraszamy do naszej kliniki, pomożemy pani rozwiązać ten problem.
Powinna Pani skorzystać z porady periodontologa
Witam!
Proszę udać się wraz z aktualnymi zdjęciami rtg do lekarza stomatologa o specjalizacji periodontologicznej. Taka konsultacja wyjaśni wszystko. Jeśli nie ma Pani odpowiednich badań, ten lekarz Panią na nie skieruje.
Taka konsultacja będzie wiążącą odpowiedzią na nurtujący Panią problem.
Pozdrawiam
dr Joanna Ziółkowska
Szanowna Pani,
Pani niepokój jest jak najbardziej uzasadniony.
Opis w pierwszej kolejności sugeruje agresywne zapalenia przyzębia.
Do postawienia właściwej diagnozy niezbędne jest bezpośrednie zbadanie Pacjenta(poza głębokością kieszonek i innych parametrów: czy są złogi nad/poddziąsłowe, jaka jest higiena jamy ustnej, wykluczenie innych przyczyn, które wtórnie objawiają się w opisany przez Panią sposób a przyczyna pierwotna dotyczy samego zęba/zębów), w tym przeprowadzenie szczegółowego wywiadu(czy leczy się Pani na choroby ogólne, czy podobne dolegliwości występowały w rodzinie, czy w przeszłości doznała Pani urazu tej okolicy,od kiedy trwają dolegliwości, obserwacja szybkości postępu zmian ) i analiza zdjęć radiologicznych(obecnych a także wcześniejszych jeżeli takie Pani posiada).
Proszę udać się do specjalisty periodontologii, który na pewno potwierdzi lub wykluczy problem z przyzębiem i wdroży odpowienie leczenie,w tym wykona instruktaż higieny jamy ustnej, której utrzymanie ma duży wpływ na wyniki leczenia.
Pozdrawiam serdecznie,
Agnieszka Stempniewicz
Z tego co Pani pisze wynika, że ma Pani agresywne zapalenie przyzębia. Jest to choroba przyzębia o przebiegu ostrym, dotykająca osób młodych. Zazwyczaj występuje rodzinnie. By zahamować proces chorobowy powinna Pani bardzo dbać o higienę jamy ustnej, czyścić zęby i dziąsła miękką szczotką i regularnie nitkować. Powinna Pani również być pod stałą opieką periodontologa i regularnie mieć wykonywane profesjonalne usuwanie kamienia i oczyszczanie. W razie zaostrzenia stanu zapalnego powinien być wprowadzony antybiotyk.
Pozdrawiam
Przepraszam najmocniej,że tak późno odpisuję.
Zapraszam na badanie w gabinecie. Dużo można byłoby wyjaśnić i opowiedzieć i raczej uspokoić.
Witam serdecznie,

opisane przez Panią dolegliwości mogą mieć różne przyczyny. Agresywne zapalenie przyzębia- "paradontoza" to tylko jedna z nich. Jeśli ma Pani wątpliwości, proszę udać się do innego lekarza dentysty, najlepiej periodontologa żeby po prostu się skonsultować i ponownie przebadać. Ma Pani do tego prawo.
Obnażenie szyjek, kieszonki, lekko rozchwiane zęby mogą być też spowodowane przeciążeniem zębów z powodu nieprawidłowego zgryzu. Czy ma Pani prawidłowy zgryz? Leczyła się Pani ortodontycznie?
Pieczenie dziąseł również może wynikać z wielu rzeczy. Od najprostszych czyli nadwrażliwości na pastę/płyn do płukania, anemii, niedoborów witamin z grupy B, alergii pokarmowych (cytrusy, cynamon, jadalne kasztany, leki i inne), przez depresję, nerwicę, stres, po cukrzycę, czy niedoczynność tarczycy.
Dobrze przed wizytą u periodontologa wykonać sobie morfologię krwi, zbadać cukier i tarczycę, ponieważ Pani przysługują te badania na NFZ i z wynikami zgłosić się do periodontologa. Dobrze zabrać ze sobą też pantomograficzne zdjęcie jeśli Pani posiada (duże, wszystkich zębów).
Proszę myć zęby minimum 2 razy dziennie rano i przed snem, wymiatającymi ruchami od dziąsła do zęba. Nie przyciskamy za mocno szczotki (nie na siłę), ale myjemy bardzo dokładnie. Objawowo może Pani sobie zastosować środki powlekające błonę śluzową (siemię lniane, kwiat malwy, rumianek do płukania jamy ustnej- oczywiście jeśli nie jest Pani uczulona), proszę zaobserwować co nasila u Pani pieczenie (owoce cytrusowe, wino musujące, przyprawy, stresujące sytuacje itp.). Może Pani również przyjmować witaminy z grupy B przez miesiąc – B1 300mg raz dziennie oraz B6 50mg 3x dziennie. Przyjmowanie witamin B proszę skonsultować z dermatologiem jeśli leczy Pani trądzik.

Informacje, które Pani podałam nie zastąpią badania przez lekarza, ponieważ badanie na żywo jest podstawą do rozpoznania choroby. Życzę dużo zdrowia.
Pozdrawiam serdecznie,
Natalia Zielińska-Sewastianik