Pacjent: mężczyzna, 34L. Wzrost: 185 cm, waga ~82 kg. Proszę o pomoc w kwestii interpretacji wyn

5 odpowiedzi
Pacjent: mężczyzna, 34L. Wzrost: 185 cm, waga ~82 kg.

Proszę o pomoc w kwestii interpretacji wyników próby wątrobowej.

Pacjent od lat zażywa lek o nazwie Tegretol CR-400, 2 tabletki - jedna rano, druga wieczorem.

Wyniki morfologii idealne, wszystkie wskaźniki w normie.
Wątroba:
AST: 21,8 przy normie 10-45 U/L
ALT: 14,5 przy normie 10-40 U/L
GGTP: 109 przy normie do 10-60 U/L
ALP: 93,3 przy normie 40-129 U/L
Bilurbina całkowita w surowicy: 0,60 przy normie do 1,00 mg/dl
Albumina w surowicy: 5,14 przy normie 4-4,95 g//dl

Co oczywiste, zwłaszcza interesuje mnie podwyższony wskaźnik GGTP. Podejrzewam, że może wynikać ze stosowania u pacjenta w/w lekarstwa.

W jaki sposób można dążyć do obniżenia wskaźnika GGTP? Czy jakieś lekarstwo na wątrobę z tych, które są reklamowane w telewizji może ustabilizować a następnie obniżyć wskaźnik?

Na podstawie w/w danych, w jakim stanie znajduje się wątroba? Większość wskaźników mieści się w normie, jednak szczególnie podwyższony GGTP wzbudza niepokój.

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!
Witam,
Z wykształcenia jestem lekarzem internistą, ale od 20 lat specjalizuje się w medycynie estetycznej i w tym temacie z chęcią odpowiem na wszelkie pytania.
Pozdrawiam
lek. med. Małgorzata Ornatowska

Jak na pacjenta biorącego od lat leki, wyniki są bardzo ładne. Czy Tegretol wystarczy do podniesienia poziomu GGTP?. Po pierwsze podwyżka GGTP nie jest dramatyczna, po drugie na jego poziom bardzo często wpływa dieta, a przede wszystkim alkohol.
GGTP , to bardzo wrażliwy wskaźnik mówiący o funkcjonowaniu komórki wątrobowej. Jeśli jest nieznacznie podwyższony, przy prawidłowych wartościach pozostałych parametrów wątrobowych , istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyczyną jest przyjmowany, przewlekle lek. Proponuję Essentiale forte 2x1 przez 2 miesiące i potem proszę o wykonanie ponownie zestawu badań jak powyżej .
Same wyniki to za mało. Konieczny jest dokładny wywiad, badanie fizykalne, usg jamy brzusznej i być może inne dokładniejsze zależne od potrzeby badania. W pierwszej kolejności należy wynik powtórzyć po kilkudniowej abstynencji alkoholu, po lekkiej kolacji o 18-ej i z rana pobranej krwi na czczo. GGTP - gammaglutamylotranspeptydaza to enzym, który występuje w komórkach wielu narządów i dlatego w wielu chorobach narządów, takich jak wątroba, nerki, mięśnie jej aktywność może być podwyższona. Jednak u około 10% pacjentów stwierdza się wzrost GGTP bez uchwytnej przyczyny. Może być podwyższona w otyłości, cukrzycy, hiperlipidemii, nadczynności tarczycy. Rzadziej w chorobach nerek, ostrym zapaleniu trzustki, w chorobie wieńcowej i po zawale mięśnia sercowego, w anoreksji. Podwyższony poziom GGTP może być zależny od diety (tłustej),przyjmowanych leków (p/padaczkowe, nasenne, psychotropowe, p/zakrzepowe, na bazie hormonów, przeciwreeumatyczne itp.). Najczęściej jednak występuje w chorobach wątroby jak: zapalenia wątroby,marskość wątroby, nowotwory, stłuszczenie watroby lub w młodym wieku wystepujace pierwotne stwardniejące zapalenie dróg żółciowych ale wtedy najczęściej podwyższone są wszystkie parametry wątroby a nie tylko GGTP. Tak więc najpierw wizyta u lekarza rodzinnego a dalej ew u gastrologa.
Ma Pan rację, że podwyższona aktywność GGTP może wynikać ze stosowania Tegretolu. Aktywność ta jest jednak dość umiarkowana. Aktywność tego enzymu podwyższa się również po alkoholu. Przy takim podwyższeniu wydaje się, że wystarczy okresowo wykonywać badania i obserwować zarowno GGTP jak i pozostałe parametry. Warto sprawdzić również gospodarkę tłuszczową - triglicerydy, cholestwrpl, Usg jamy brzusznej.