Ozonoterapia

4 odpowiedzi
Panie doktorze. Mąż przebył infekcje Chlamydią Trachomatis. Nie ma już obecnych bakterii, zakażenie zostało wyleczone. Czy pomimo braku bakterii mógł pozostać stan zapalny w jądrach? Czytałam że stan zapalny może uszkadzać barierę krew jądro i niszczyć nabłonek plemnikotwórczy i zaburzać proces spermatogenezy. Czy ozon ma właściwości gaszenia stanów zapalnych w narządach płciowych a także czy odpowiedź układu immunologicznego może powodować autoagresje i niszczyć plemniki na skutek przebycie tej infekcji. Jakie są sposoby leczenia w takim przypadku. Jeśli metoda ozonoterapii to czy np zabiegi 2 razy w miesiącu będą wystarczające? metodą autohemotrasfuzji. Bardzo proszę o odpowiedź i dziekuję za wcześniejsze odpowiedzi na pytania. Wybieramy się również do Pana na konsultacje ale z powodu miejsca zamieszkania musimy to odłożyć w czasie. Prosze o odpowiedź
Owszem, przez różnie długi czas po eradykacji (czyli "usunięciu") bakterii lub innego patogenu w miejscu zakażenia utrzymuje się stan zapalny. Dopiero odpowiednio sprawny układ odpornościowy powoli wygasza zapalenie (czyli naciek komórek odpornościowych które walczyły z infekcją i intruzami). Ozon ma właściwości wygaszania stanów zapalnych w całym organizmie, także w narządach płciowych.
U podłoża autoagresji leży zwykle tzw mimikra antygenowa czyli podobieństwo budowy białek patogenu i własnych organizmu. Nie ma tutaj znaczenia miejsce infekcji. To znaczy, że infekcja w jednym narządzie (np zapalenie gardła czy ucha) może wywołać (pośrednio) autoagresję przeciwko tkance zupełnie innego narządu (np p/tarczycy).
Ozonoterapia na początku leczenia wymaga zabiegów 1-2x w tygodniu, w dalszej fazie może to być 2x w miesiącu.
Jak już wcześniej zaznaczałem ozonoterapia to tylko część postępowania leczniczego w takim przypadku. "Tylko" lecz istotna. Na wizycie omówimy pozostałe elementy (dieta, suplementy, styl życia)

Witam,
przebycie infekcji Chlamydią może skutkować niepłodnością męską na skutek zwłóknienia (zmiany pozapalne) kanalików nasiennych. Nie wiem jak przebiegała infekcja, czy była ona z zajęciem najądrza, gruczołu krokowego itp. Jeśli doszłoby do naruszenia bariery krew/jądro może dojść do autoimmunologicznego niszczenia plemników. Proponuję konsultację urologiczną najlepiej u specjalisty zajmującego się również problemami płodności męskiej (urolog/androlog) w celu ustalenia pełnego rozpoznania i określenia sposobu dalszego postępowania.
Witam,
Postaram się kolejno odpowiedzieć na pytania:
1. O obecności zakażenia najlepiej świadczy poziom p/ciał p/Chlamydia Trachomatis...w klasie IgM i IgG.
2. Każde zakażenie wywołuje stan zapalny, który po eliminacji przyczyny powinien się zmniejszyć. Dobrze jest wykonać USG jąder i okoliczych węzłów oraz CRP.
3. Każdy stan zapalny zaburza procesy fizjologiczne w zajętym obszarze.
4. Ozon działa przeciwzapalnie.
5. Każde zakażenie może teoretycznie inicjować proces autoimmunologiczny.
6. Przed ozonoterapią proszę się skonsultować z lekarzem, żeby ocenić stan aktualny. Ważne, żeby nie przeoczyć czegoś ważnego.
Pozdrawiam:).
Piotr Niedziałkowski
Dzień dobry! Pytanie nie jest adresowane do mnie, proszę zadać je jeszcze raz lekarzowi, o którego Pani chodziło.