Owalny guzek o mieszanej echostrukturze

7 odpowiedzi
Dzień dobry, badanie USG wykazało: Soczewkowate pogrubienie mięśnia piersiowego większego lewego tuż poniżej przeszczepu obojczykowego. W jego echostrukturze w miejscu tym wyodrębniono rozpierający włókienkową strukturę mięśnia owalny guzek o mieszanej echostrukturze i wymiarach 1,35 x 1,2 x 1,75cm. Zmiana zawiera naczynia (dopler mocy). Właśnie jestem w trakcie poszukiwań odpowiedniego Onkologa, ale chciałabym wiedzieć orientacyjnie jak wygląda i ile może potrwać proces diagnozy/leczenia, ponieważ za miesiąc miałam wyjechać zawodowo za granicę. Czy przed wizytom u Onkologa powinnam wykonać jeszcze jakieś inne badania?
Witam
czy pacjent mógł przejść uraz tej okolicy? Optymalnym badaniem uzupełniającym będzie rezonans magnetyczny.
Pozdrawiam,
Marcin Migaczewski

Dzień dobry; najprościej - powinna Pani u lekarza rodzinnego uzyskać kartę DILO (rozp D36);
z karta zgłosić się do Poradni Onkologicznej - Jelenia Góra? Wymaga Pani badań dodatkowych (min TK klatki piersiowej, MMG) i usunięcia guzka do badania histopatologicznego; całość ok 2 m-ce; przed wizytą nie ma sensu wykonywać badań.
Prawdopodobnie potrzebna będzie biopsja podejrzanego miejsca.Wizyta u onkologa jest wskazana
Dla szybkiej diagnostyki onkologicznej niezbędna jest Karta Zielona - tzw .Karta DILO. Należy zgłosić sie po nią do lekarza pierwszego kontaktu ,a nastepnie do Poradni Onkologicznej .Termin przyjęcia do onkologa z Zieloną Kartą -max do 7 dni. Proces diagnozy to przede wszystkim wykonanie biopsji gruboigłowej - trwa to ok. 2- 3 tyg .
Szanowna Pani,

Najistotniejsze w takim przypadku jest określenie charakteru mikroskopowego zmiany. Innymi słowy trzeba pobrać materiał do badania histopatologicznego. Wskazane jest wykonanie biopsji gruboigłowej, a jeżeli wynik będzie niejednoznaczny, wykonanie operacji mającej na celu usunięcie zmiany.

Rozpoznania mogą być różne, od błahych (tłuszczak śródmięśniowy) przez pośrednie (fibromatosis) po poważne (mięsak). Leczenie podejmuje się w zależności od rozpoznania histopatologicznego.

Poradnia chirurgii onkologicznej jest Pani pierwszorzędnym miejscem diagnostyki. Trzeba mieć skierowanie np. od lekarza pierwszego kontaktu.

Mam nadzieję, że te wyjaśnienia będą dla Pani pomocne. Pozostałe kwestie wyjaśni chirurg-onkolog w Poradni.

Z poważaniem,

dr Michał Lewandowicz
Niestety na podstawie takiego tylko opisu w moim odczuciu nie ma możliwość określić ram czasowych o które Pani prosi.
Diagnostyka w ramach tzw. Zielonej Karty powinna odbyć się szybko, ale nie można nic wnioskować o ew. leczeniu jeśli w ogóle nie wiemy czym jest ta zmiana.
Szanowna Pani,
proszę jak najszybciej wyjaśnić charakter zmiany, tym bardziej, że planuje Pani wyjazd. Aby usprawnić postawienie rozpoznania proponuję udać się od razu do chirurga onkologicznego mającego doświadczenie pracy w onkologicznym ośrodku referencyjnym. Polecam mojego męża, dra Michała Lewandowicza, który prawdopodobnie zaleci pilne wykonanie biopsji gruboigłowej. Myślę że jest to pierwszy krok. Dalsze badania uzależnione będą od wyniku biopsji. Proszę nie bagatelizować sprawy. Serdecznie pozdrawiam.