Ostre bóle kręgosłupa.

7 odpowiedzi
Mam 35 lat. Od 95 r. pracuję jako kucharka, od kilku tygodni jestem na zwolnieniu z powodu strasznych bóli w dolnej części kręgosłupa, które promieniują na pośladek i nogę. Drętwieje mi także dłoń. Ból jest najgorszy przy siedzeniu (uciska)i przy podnoszeniu. Boli ciągle, ale jak wykonam „nie taki” ruch to aż łzy same napływają mi do oczu, tak bardzo kłuje. Miałam robione RTG. Wizytę u neurolog i chirurga. Stwierdzono:osteofitozę na krawędziach trzonów, klinowate spłaszczenie ku przodowi trzonu Th-11 (prawdopodobnie przebyte złamanie, cokolwiek to znaczy), wtórne zmiany zwyrodnieniowe na krawędziach trzonów Th-10 i Th-11 oraz zwężona tarcza międzykręgowa tych trzonów. Ponadto załamanie linii tylnej granicznej kręgosłupa na poziomie c5-C7-wygięcie ku tyłowi, zwężona tarcza m/kręgowa C-5 i C-7. Do tego rwa lędźwiowa, zespół przeciążeniowy i rwa kulszowa z bólem lędźwi owo-krzyżowym. Mam także skierowanie na rehabilitację (zapis na wrzesień). Pani neurolog powiedziała mi, że nic się nie da z tym zrobić, a ja już nie mam siły, stały ból, który mi towarzyszy i te nagłe bóle zabijają we mnie chęć do życia.
Przede wszystkim trzeba powiedzieć że ma Pani dwie rożne i podobne do siebie choroby: choroby kręgosłupa szyjnego, która daje Pani objawy ze strony dłoni i choroby kręgosłupa L-S, która odpowiada za znaczną cześć objawów w zakresie kończyn dolnych. Przede wszystkim aby była jasność sytuacji na podstawie jakich badań są te rozpoznania postawione ?? czy był wykonany rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego i L-S ??? czy rozmawiała Pani z neurochirurgiem/ ortopedą na temat leczenia zabiegowego i związanych z tym konsekwencji ??? Przede wszystkim musi Pani świadomie wybrać metodę leczenia (operacyjna, nieoperacyjna, rehabilitacja). Opierając sie na Tym co Pani pisze cięzko mi jest cokolwiek powiedzieć.

Najlepiej zgłosić się jeszcze na konsultację neurochirurgiczną z wynikiem TK
Z tego co się orientuję w takich przypadkach można wykonać krioablację nn. rdzeniowyc. Musi Pani poszukać neurochirurga. A swoją drogą to duże zmiany w kregosłupie, wskazane badania w kierunku Osteoporozy, suplementacja wit d3 i wapnia.
Dzień dobry. Niestety nie pomogę, ponieważ jestem chirurgiem dentystą. Ale korzystając z własnych doświadczeń na temat bólu kręgosłupa i uszkodzeń stawów proponuję zainteresować się zabiegami pola elektromagnetycznego. Mnie osobiście urządzenie Viofor JPS wyleczyło z długoletniego bólu i ograniczenia ruchomości stawu barkowego. W moim zawodzie normą są bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym z przeciążenia - pomaga bardzo spanie z grubą poduchą pod brzuchem, tak żeby kręgosłup wyginał się w drugą stronę niż w pozycji pionowej. Pozdrawiam.
Proszę Pani. Wydaje mi się i mam taką szczerą nadzieję, że Pani problemy nie odnoszą się do onkologii. Natomiast jest dla mnie zastanawiające, że taka młoda kobieta ma tak nasilone zmiany w kręgosłupie. Uwazam za niezbędne poszerzenie diagnostyki o badanie rezonansu magnetycznego i konsultację z dobrym neurochirurgiem.
Najważniejsze pytania: skąd takie zmiany? Dlaczego są złamania kręgów? Miała Pani urazy? Jeżeli nie, to czy jest to osteoporoza? A może inna przyczyna destrukcji tkanki kostnej?
Szanowna Pani, z opisu jaki Pani podała uważam, że wymaga Pani konsultacji specjalisty ortopedy zajmującego się leczeniem problemów z kręgosłupem. Lekarz-ortopeda najprawdopodobniej, po zbadaniu zdecyduje, czy potrzebny jest rezonans magnetyczny kręgosłupa oraz oceni czy Pani sytuacja wymaga leczenia rehabilitacyjnego czy też można zastosować leczenie zabiegowe. Ze względu na silne dolegliwości dobrze byłoby poszukać takiego lekarza jak najszybciej. Z poważaniem, Michał Wszoła
Witam. Co prawda schorzenie spoza mojej dziedziny ale to co mogę zasugerować to konsultacja z neurochirurgiem i ortopedą celem oceny możliwości leczenia zabiegowego zmian w kręgosłupie. Pozdrawiam. J.W.