Ostatnie miesiące Axotretu - dawkowanie.

5 odpowiedzi
Witam
Jestem w trakcie kuracji Axtoretem. Zostały 2 ostatnie miesiące. Zacząłem od dawki 30mg-1msc, 40mg-1msc, potem już 50mg- 3msc. Czyli leczenie dość 'agresywne', bo waga to 60kg. Zostały ostatnie 2 msc i mam przyjmować przez ten czas dalej 50mg. W rezultacie przyjąłbym ok.160mg/kg. Czy jednak dawka w te ostatnie 2 msc nie powinna być zmniejszona? Albo chociaż ostatni miesiąc do 40mg dziennie ?
Pozdrawiam
Szanowny Panie,

Dawkowanie izotretinoiny jest ustalane indywidualnie z lekarzem prowadzącym zależnie od wielu parametrów (m. in. wstępnej tolerancji leczenia, wagi, ciężkości trądziku, chorób towarzyszących) i to on jest osobą, której powinien Pan zadać to pytanie jako specjaliście prowadzącemu leczenie, do którego musi mieć Pan zaufanie. Wyliczanie dawki kumulacyjnej nie ma żadnego uzasadnienia medycznego. Odstawianie izotretioniny zwykle prowadzi się stopniowo do dawki 5-10mg/db, a na okres po leczeniu dołącza się miejscową pochodną witaminy A - ale w indywidualnych przypadkach lekarz może zdecydować się na inny, indywidualny algorytm zależnie od stanu pacjenta. By wyjaśnić wątpliwości proponuję umówić się na wizytę z Pana lekarzem.

Pozdrawiam,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV

Dzień dobry, dziękuję za zaufanie. Jednak to nie ja rozpoczynałem leczenie, zapraszam na konsultację to coś wymyślimy
Trudne pytanie-zależy od filozofii leczenia, nasilenia zmian. Ja typowo stopniowo zmniejszam dawkę.
Witam,
Przykro mi bardzo ale na to pytanie może Panu odpowiedzieć tylko lekarz który prowadzi Pana leczenie.
Pozdrawiam
To pytanie nalezy postawić lekarzowi prowadzącemu terapie