ostateczne potwierdzenie przepukliny rozworu

4 odpowiedzi
Dzień dobry,

Bardzo proszę o wyjaśnienie, które badanie ostatecznie diagnozuje przepuklinę rozworu przełykowego?, miałam gastroskopię z uwagi na refluks gdzie było też podejrzenie Barretta, lekarz stwierdził, że przepuklina jest bardzo duża i trzeba operować, zrobiłam dla pewności jeszcze rtg z kontrastem, które przepukliny nie wykazało .. część lekarzy twierdzi, że przepuklina nie zawsze jest widoczna w rtg a gastroskopia jest dobrym badaniem. Inni lekarz z kolei uważają, że w trakcie gastroskopii podczas insuflacji powietrza wpust daje zafałszowany obraz przepukliny. Dolegliwości bardzo utrudniają mi normalne życie (dodam że w ph metri wynik prawidłowy a manometrii dyskineza trzonu przełyku miernego stopnia za zaburzeniami spastycznymi ues i utrudnionym przepływem żół.-przełyk.) Jakie zatem badanie jest wiarygodne?
Dzień dobry.
Nie zajmuję się tą problematyką.
GK

cytuje artykuł dr Mokrowieckiej (do znalezienia w internecie): Nowszym badaniem, które umożliwia rozpoznanie przepukliny rozworu przełykowego jest manometria przełyku. Jest to ocena motoryki przełyku, pozwalająca zmierzyć napięcie w różnych miejscach w przełyku oraz m.in. brzuszną i nadprzeponową długość dolnego zwieracza przełyku. Najnowszym badaniem jest manometria przełyku o wysokiej rozdzielczości z impedancją. Manometria jest przydatna zwłaszcza u chorych przed planowanymi zabiegami operacyjnymi z powodu przepukliny rozworu przełykowego. Pozwala ona potwierdzić prawidłową czynność motoryczną przełyku, która jest warunkiem przeprowadzenia zabiegu.
oczywiście jest to jedynie część postępowania diagnostycznego
Wg mnie badanie z kontrastem jest bardziej ukierunkowane pod katem przepukliny rozwój przełykowego przepony. Badanie należy wykonać w pozycji stojącej i leżącej.
Decyduję całościowy obraz kliniczny choroby. Proponuję poszukać chirurga wykonującego operacje przepukliny rozworu przełykowego.