Ospa wietrzna

3 odpowiedzi
Mam pytanie odnośnie osoy wietrznej. Jestem w 37 tygodniu ciąży , a brat złapał ospe. widziałam się z nim 8 dni przed wystąpieniem krust, a sama ospy nie przechodziłam. pozniej widziałam sie z jego mama. czy jest mozliwosc zarazenia się ospa przez osobe 3? Nie wiem co robic w tej sytuacji
Chory może zakażać po upływie od 24 do 48 godzin od zakażenia i aż do przyschnięcia pęcherzyków (średnio 7 dni). Istnieje ryzyko zakażenia przez osoby trzecie np. przez kontakt z częściami garderoby i innymi przedmiotami wyeksponowanymi na działanie płynu z krost. Bardzo rzadkie są przypadki zachorowań płodu po 20. tygodniu ciąży. Myślę, że ważne jest, aby udała się Pani do swojego lekarza położnika prowadzącego ciążę.

Dzień dobry,
po pierwsze, sprawdzić jeśli to możliwe, czy Pani nie przeszła zachorowania w dzieciństwie?
Spokojnie, dbając o siebie dalej, odczekać; szansa zarażenia od osób trzecich jest niewielka.
Jeżeli, jednak wystąpią objawy, koniecznie udać się do ginekologa lub specjalisty chorób zakaźnych aby podjęli decyzję o włączeniu leczenia profilaktycznego immunoglobuliną.
Pozdrawiam
Proszę pamiętać, że ospa wietrzna to choroba zakaźna, która w przypadku osób dorosłych może mieć bardzo ciężki przebieg. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów będących w grupie tzw. dużego ryzyka, czyli tak jak Pani - kobiet w ciąży. W ramach możliwości, proszę nie kontaktować się z osobami zarażonymi oraz poinformować swojego lekarza prowadzącego o tym, że wśród bliskich są osoby zmagające się z chorobą. Pozdrawiam.