Osłabienie, drętwienia, uciski - czy to nerwica?

6 odpowiedzi
Witam, od miesiąca mam takie objawy jak drętwienie rąk - czasem również nóg, ucisk w głowie (uczucie ciężkości), uczucie silnego osłabienia, zawroty głowy, silny niepokój.
Miałam robione podstawowe badania, które okazały się w normie (ekg, ciśnienie, cukier,morfologia, sód, potas, tsh) , dodatkowo nie miałam ani jednego takiego incydentu podczas urlopu (2,5 tyg). W 90% ataki przydarzają się w pracy, gdzie jestem sama. Ani razu podczas takiego ataku nie straciłam przytomności ani nic groźnego się nie stało mimo,że czuje się bardzo źle, jakbym zaraz miała dostać jakiejś zapaści, wywołuje to we mnie potworny strach. Podejrzewam, że może to być na tle nerwowym, ale potrzebuje potwierdzenia czy nerwica może dawać takie objawy fizyczne? W jaki sposób można to wyleczyć? Nie chciałabym przyjmować leków, które będą mnie otumaniać i nie pozwolą mi pracować, z drugiej strony boje się czy to nie jakaś inna, poważna choroba
Witam,
wg mnie konieczna wizyta jest u psychologa i nastepnie prawdopodobnie u psychiatry.
pozdrawiam!
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz.pl, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam, zaburzenia lękowe mogą dawać szereg bardzo różnych objawów somatycznych. Między innymi takie, jak Pani opisała. Kiedy pojawiają się takie dolegliwości zawsze warto w pierwszej kolejności udać się do psychologa, jeśli po kilku 3-4 sesjach nie będzie choć w minimalnym stopniu zmiany w dolegliwościach somatycznych, to warto rozważyć przyjmowanie leków przeciw lękowych. Nie są one otumaniające i bardzo często przyjmowane są tylko okresowo.
Pozdrawiam

Witam, opisane przez panią objawy mogą być spowodowane nerwicą. Ważne jest w takiej sytuacji odkrycie psychologicznego znaczenia lęku, zrozumienie siebie i swoich wewnętrznych konfliktów. Warto się skonsultować ze specjalistą. Zwykle pomaga psychoterapia. W niektórych przypadkach niezbędne jest wsparcie farmakoterapią. Pozdrawiam. Lidia Szymańska

Witam serdecznie,
Tak, to mogą być objawy o podłożu nerwicowym lub lękowym. Mogą być to też objawy jakiejś choroby somatycznej, ale to już ocenić mogą lekarze - jeśli badania wykluczają inne choroby, prawdopodobnie jest to podłoże nerwicowe, tym bardziej że jak Pani pisze, to jest związane z Pani pracą - pytanie, jak Pani czuje się w pracy, czy dzieje się tam coś, na co warto zwrócić uwagę. Jeśli Pani nie chce brać leków, decyzja należy do Pani - w takich sytuacjach można też jak najbardziej polecić psychoterapię. Można też łączyć psychoterapię z lekami. Pozdrawiam

Justyna Wojciechowska

Witam. Objawy, które Pani opisuje mogę wskazywać na zaburzenia nerwicowe. Jeśli tak jak Pani pisze nie ma podstaw, żeby szukać przyczyn Pani stanu w samej fizjologii to zalecałabym psychoterapię. Nie musi Pani przyjmować leków, żeby się wyleczyć. Pozdrawiam

Witam, jeśli zostały wykluczone kwestie medyczne, to odpowiadając na Pani pytanie tak Nerwica może dawać takowe objawy. Psychoterapia to najlepsza forma leczenia nerwicy. Proszę ją rozważyć.

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.