Ortopedia : Uszkodzenie stawu kolanowego : Rezonans Magnetyczny stawu kolanowego. Proszę o interpretację opisu. Czy uszkodzenie to to samo co zerwanie i równiez kwalifikuje sie tylko do operacji ?

1 odpowiedzi
Rezonans Magnetyczny Stawu Kolanowego z dn. 17-09-2016:

DANE KLINICZNE: stan po urazie kolana przed 5 miesiącami.
TECHNIKA BADANIA: badanie MR kolana wykona w obraz T1-zależny, PD FAT SAT w trzech płaszczyznach, dodatkowo skany czołowe T2-zaleznych styczne celowane na ACL. Duże artefakty ruchowe utrudniają ocenę badania.
WYNIK: W przedziale przyśrodkowym zwężenie szpary stawowej z uszkodzeniem MM i jej protruzją poza szparę stawową. Obrzęk szpiku MTC i MFC. W przedziale bocznym łąkotka w normie.
ACL uszkodzenie 3 st. PCL, ścięgna tworzące gęsią stopkę, LCL, ścięgno mięśnia podkolanowego ( wysięk w pochewce) i ścięgno mięśnia dwugłowego uda w normie. MCL o zachowanej ciągłości, obrzęk wzdłuż więzadła, uszkodzenie 1/2 st.
W stawie rzepkowo- udowym rzepka typu 3 wg. Wisberga , o prawidłowym położeniu w osi długiej kolana, zawyżonym do górnej granicy przez posadowienie powierzchni stawowej w 65% górnej części rzepki z tendncją do spoczynkowego przyparcia lub lateralizacji rzepki. Kąt górnej chrzęstnej bruzdy międzykłykciowej 163st. Chrząstka SRU bez zmian. Zaostrzenie rzepki w przyczepie ścięgna mięśnia prostego uda. Troczki wraz MPFL pasmo biodrowo- piszczelowe i więzadło rzepki w normie.
Zwiększona ilość płynu w jamie stawowej. Obrzęk ciała Hoffy. Wysięk w kaletce brzuchato-półbłoniastej.
WNIOSKI: uszkodzenie ACL i MM, pozostałe zmiany jw.
MRI sugeruje konieczność operacji. Aby podjąć leczenie konieczna wizyta ortopedyczna.