Opis tk z kontrastem: "Obustronnie w szczytach płuc,( seg 2 i 1/2) obecne są pasmowate zagęszczenia

1 odpowiedzi
Opis tk z kontrastem:

"Obustronnie w szczytach płuc,( seg 2 i 1/2) obecne są pasmowate zagęszczenia, rozstrzenia oskrzeli zmiany drobnoguzkowe i jamiste o śr do 8mm- w przebiegu procesu swoistego.
Poza tym miąższ płucny bez zagęszczeń.
Oskrzela drożne.
Nie widać powiększonych węzłów chłonnych w śródpiersiu.
Kościec objęty badaniem bez zmian wtórnych."

Był kaszel poranny, bez odkrztuszania ropy czy krwi- tylko śliny (jakby białawej- albo mi się wydawało i po prostu to była ślina), nie zbyt intensywny, ale jednak był. Póki co ustąpił, ale bardziej niepokoi mnie może nie tyle ból co jakby ucisk w klatce piersiowej raz po lewej, raz po prawej stronie. Już mam rozpoczęte leczenie gruźlicy (nie prątkuję), bronchoskopia żadnych zmian nie pokazała, wyniki badania bakteriologicznego ujemne, posiew w trakcie. Dodam, że przed tym tk poprzednio wykonane opisy 2 prześwietleń klatki piersiowej opisane przez 2 różnych radiologów również wskazywały na podejrzenie gruźlicy (zmiany swoiste). Czy to na pewno gruźlica? Dodam, że moja mama również miała gruźlicę, ponoć też nie prątkowała.
Dzień dobry. Wszystko wskazuje na to że jest to gruźlica. Czasami jednak takie zmiany wywołują tzw prątki atypowe
( Mykobakterioza) które są oporne często na stosowane zwykle leki p- prątkowe. Wymaga ten stan wnikliwej specjalistycznej obserwacji. Pozdrawiam.