Opis raportu holtera EKG

7 odpowiedzi
Mam 50 lat, leczę się na nadciśnienie tętnicze oraz hiperlipidemia mieszana do obs, Agorafobia. Obecnie biorę Bisocard 5 mg rano 1 tabl,Hyggoton 50 mg 1x1/2 tabl rano , Prestarium 1x5 mg wieczorem / odstawiono bo źle się po nim czułem i nie pomagało ciśnienie był wysokie/. Od psychiatry biorę alpragen 0,5 mg rano i wieczorem 1 tabl oraz sympramol 50 mg 3x1 tabl. Usg serca 2d-echo oraz badanie dolerowskie w normie , serce strukturane prawidłowe. Ekg lewogram patologiczne, rytm zatokowy , miarowy , 78/min, niespecyficzne zmiany okresu repolaryzacji komór . Wyniki Glukoza, Kreatynina, kwas moczowy, magnez, Sód, Potas , OB, morfologia w normie. Alat 44.0 max 42. Cholesterol całk 197,5 HDL 41.9 LDL 123.0 Trójglicerydy 162 min 40 max 160.0. Dziś odebrałem raport holtera EKG Zarejestrowano 103831 zespołów QRS w ciągu doby. Rytm dominujący zatokowy. Średnia akcja serca wynosiła 72/min, minimalna 50/min , (godz 3,23) , maksymalnie 110/min. (godz 7.10). 8 podudzeń dodatkowych nadkomorowych .O godzinie 22.12 para i krótki, złożony z 4 ewolucji , epizot częstoskurczu. Innych zaburzeń rytmu serca i epizodów pauz nie zarejestrowano. Przeważnie ciśnienie nocne są wysokie np. 22.50 169/103/64, rano 0 7.50 163/103,88 o 8,30 121/90/72 o 10 rano 113/87/83. Proszę o wytłumaczenie mi opisu raportu holtera EKG ??? kontrola do kardiologa za 2 tyg. Proszę o pilną odpowiedz czy się czym martwić ? Mam często w nocy szybkie kołatanie że az mnie zbudzi ze snu a w dzień dziwne takie szybki pikanie i przechodzi .
"O godzinie 22.12 para i krótki, złożony z 4 ewolucji , epizod częstoskurczu."
Nie jest to stwierdzone explicite, ale domyślam się, że wzmiankowano o epizodzie częstoskurczu nadkomorowego. To łagodna forma zaburzeń rytmu serca. Nie ma powodu do niepokoju. Parametry liczbowe uzyskane z rejestracji dobowej EKG metodą N.Holtera mogą sugerować korzyść ze zwiększenia dawki leku Bisocard do 7,5mg , ewentualnie nawet 10mg.

konieczna jest optymalizacja terapii przeciwnadciśnieniowej - należy wprowadzić jakiś lek zamiast Prestarium - jeśli nie było kaszlu, to inny preprat z tej grupy, np. Lisiprol 20 mg, a jeśli był kaszel to np. Axudan 160 mg - wtedy serce beędzie "spokojniejsze", a jeśli chodzi o zapis Holtera, to przy braku strukturalnej choroby serca nie ma powodu do zmartwienia.
Szanowny Panie, no cóż - akurat w czasie zapisu Holtera w zasadzie nie miał Pan arytmii poza tymi ośmiowa dodatkowymi pobudzeniami nadkomorowymi (w uproszczeniu można uznać, że są to łagodniejsze arytmie od komorowych). Wśród tych 8 pobudzeń był krótki częstoskurcz - mógł go Pan zapewne odczuć jako szybkie bicie serca. Ważna byłaby informacja, czy w czasie tej rejestracji Holtera odczuwał Pan więcej niż jedno "kołatanie serca", czy nie. "Czy jest się czym martwić?" - to zbyt ogólne pytanie, ale widać, że nadal jest problem z uregulowaniem ciśnienia tętniczego.
Z podanego opisu wynika, że Holter EKG jest prawidłowy. Podawane objawy mogą wynikać np. z nadczynności tarczycy lub nerwicy.
Dzień Dobry.
Aby odpowiedzieć na pytanie musiałbym zobaczyć ten epizod częstoskurczu (czy jest to migotanie przedsionków) oraz wiedzieć czy Pana/Pani kołatania są miarowe czy raczej niemiarowe.Od tych informacji uzależnione jest ewentualne wdrożenie specyficznego leczenia.
Na pewno trzeba skorygować leczenia aby znormalizować nadciśnienie tętnicze.
W Holterze EKG nie stwierdzono u Pana zaburzeń rytmu , które byłyby groźne dla życia, ani takich które doprowadzałyby do zasłabnięć. Dodatkowe pobudzenia nadkomorowe mogą występować u osób zdrowych. Przyjmuje się, iż w strukturalnie zdrowym sercu takich pobudzeń na dobę może pojawić się do 240. Ten epizod częstoskurczu jest natomiast już rzeczą nieprawidłową, ale biorąc pod uwagę iż skalda się z 4 ewolucji, to także nie wydaje się być groźne, a Pan mógł go w ogóle nie zauważyć. Z takim wynikiem nie ma potrzeby przyśpieszać wizyty u kardiologa.
Dzień dobry! Prawdopodobnie moja odpowiedź już nie będzie Panu przydatna, ponieważ od zadania pytania minęło prawie dwa miesiące. Niestety serwis Znany Lekarz z sobie tylko znanego powodu nie wysyła pytań od pacjentów na bieżąco. Pana pytanie otrzymałam przed chwilą (9 marca 2017) i od razu odpisuję. W mojej opinii wymaga Pan modyfikacji leczenia nadciśnienia tętniczego i wykluczenia ewentualnych wtórnych postaci tej choroby. Wynik badania holterowskiego jest prawidłowy, to, co zarejestrowano nie jest przyczyną Pana dolegliwości, aczkolwiek bardzo często zdarza się, że podczas monitorowania objawy nie występują. Jeżeli po wyrównaniu ciśnienia uczucie kołatania serca będzie nawracać, sugerowałabym oznaczenie TSH (wykluczenie nadczynności tarczycy), a następnie wykonanie przedłużonej rejestracji (3-dniowej).