Operacja wyrostka, zrosty a zajście w ciąże

5 odpowiedzi
Witam,
12 lat temu przeszłam operację usunięcia rozlanego wyrostka + zapalenie otrzewnej. Na USG mam zdiagnozowane zrosty przy jajnikach. Poza tym wszystko ok, miesiączki regularne, dojrzały pęcherzyk potwierdzony na USG. Obecnie staramy się z mężem o dziecko (dopiero 2 cykl).
Chciałam zapytać czy jest możliwość, że pomimo zrostów mam drożne jajowody? C czy jest sens się starać czy od razu powinna wykonać badanie HSG? Czy w ogóle jest możliwe, że przez tyle lat mogłabym mieć niedrożne jajowody i o tym nie wiedzieć.. ? co dzieje się z tym jajeczkiem, które nie jest w stanie przejść przez jajowód?
Pozdrawiam.
Państwo dopiero co zaczęli starać się o ciążę. Diagnostykę w kierunku przyczyn niepłodności zaleca się dopiero po roku , w przypadku niepowodzeń w zajściu w ciążę. Do HSG w chwili obecnej żaden lekarz Pani nie zakwalifikuje. Jest duża szansa, że pomimo zapalenia które Pani przeszła , jajowody są drożne.

Witam, w przypadku takiego wywiadu z zabiegiem usuniecia wyrostka i towarzyszącym zaopaleniem otrzewnej istnieje duże ryzyko, iż mogły powstac zrosty. Jednak zrosty widoczne są np. podczas laparoskopii, gdy kamerką wchodzi się do jamy brzusznej i uwidacznia wnętrze, podczas badania USG nie widzimy zrostów. Oczywiście badaniem służącym do oceny drożności jajowodów jest HSG - i moze w Pani przypadku warto zrobić takie badanie. Generalnie wskazaniem do badania drożności jajowodów jest dłuższy czas nieskutecznego starania się o ciążę (w państwa przypadku 2 cykle). Czynnikiem ryzyka niedrożności jajowodów są przebyte stany zapalne w obrębie miednicy i jamy brzusznej. W przypadku niedrożnych jajowodów istnieje zwiększone ryzyko ciąży pozamacicznej najczęściej jajowodowej. Jest możliwe, ze mogła mieć Pani niedrożne jajowody nie wiedząc o tym, bo niedrożność stwierdzamy specjalnymi badaniami między innymi HSG. Jeśli nie miała Pani do tej pory żadnego badania w kierunku oceny drożności jajowodów, to nie wiemy jaka jest ich drożność. Pozdrawiam
Witam.
Podczas samego USG raczej trudno jest stwierdzić obecność zrostów około jajnikowych, można je podejrzewać na podstawie ograniczonej ruchomości samego jajnika a uwidocznić tylko w przypadku obecności sporej ilości płynu w jamie otrzewnej, ale nie jest to pewna metoda. Jedynym sposobem obiektywnej oceny sytuacji jest wykonanie laparoskopii diagnostycznej - zabieg polega na wprowadzeniu kamery do jamy brzusznej o obejrzeniu jamy otrzewnej "od środka" Operacja którą Pani przebyła z całą pewnością niesie duże ryzyko wystąpienia zrostów. Podstawową metoda oceny drożności jajowodów jest wykonanie HyFoSy ewentualnie HyCoSy metodą AirSono, Metoda ta jest dość wiarygodna do potwierdzenia drożności, w przypadku braku drożności i tak w celu potwierdzenia wykonuję się laparoskopię z chromotubacją. Należy pamiętać że jajowód nie jest tylko " rurą " łączącą jajnik z jamą macicy do uzyskania ciąży niezbędna jest nie tylko jego drożność ale i prawidłowa funkcja strzępek, nabłonka jajowodu , oraz mięśniówki. Zrosty zwłaszcza w okolicy bańki jajowodu mogą uniemożliwić zajście w ciąże nawet przy zachowaniu jego drożności. Komóra jajowa jeśli nie zostanie zapłodniona obumiera.
Pozdrawiam
Szanowna Pani.
1. Jak najbardziej mogą być drożne, ale nie muszą, niestety różnie bywa.
2. HSG to nie najlepsza metoda, osobiście wykonuję mniej bolesną i równie skutecznà HyCoSy w CliniCare. Dwa miesiące bez ciąży to jeszcze nie jest nepłodność, natomiast moment badania uzależniłbym od Pani wieku mi nieznanego.
3. Niedrożność jajowodów nie daje objawów odczuwalnych
4. Rozpada się i wchłania się gdzieś w jamie otrzewnej jak setki innych komórek
Podrawiam SK
Dzień dobry, w Pani przypadku myślę, że można rozważyć badanie drożności jajowodów (HSG
lub inną metodą) już na tak wczesnym etapie starań o dziecko; przeważnie takie badanie wykonuje się najwcześniej po upływie roku ale są sytuacje kiedy można i należy skrócić ten okres. Niedrożne jajowody nie dają żadnych objawów jak ból, czy plamienie, jedynym objawem jest niemożność zajścia w ciążę. Oocyt (jajeczko), który nie ulega zapłodnieniu z tego czy innego powodu nie zagraża Pani zdrowiu.

Pozdrawiam,
Grzegorz Ziółkowski