operacja tętnicy szyjnej prawej

2 odpowiedzi
Witam
Mam na imię Stanisław, 72 lata, palący/wiem, wiem, że to fatalnie/.
USG wykonane w 29.06.2017 wykazało progres zmian w tętnicy udowej powierzchniowej prawej oraz tętnicy szyjnej wewnętrznej prawej.
Aorta, tętnica biodrowa wspólna, zewnętrzna po implantacji protezy aortalno dwuudowej, po prawej stronie t. udowa wspólna z obecnością skrzepliny zawężającej przepływ, zawężenie początkowego odcinka t. udowej powierzchniowej do ok. 80% ze znacznym przyśpieszeniem prędkości przepływu.
USG tętnic dogłowowych: tętnice szyjne wspólne drożne z zachowanym przepływem. Przepływ w ICA niskooporowy, symetryczny; po stronie prawej prędkości przepływu wynoszą do 200 cm/s i zwężeniu w obrazie 2D 80%, po stronie lewej 90 cm/s, przy zmianach przyściennych do 40%.
Po konsultacji udzielonej przez Pana prof. dr hab. n. med. z Kliniki Wrocławskiej /nie mogę podać nazwiska z powodów oczywistych/ zostałem zakwalifikowany do operacji objawowej RICA do operacji tętnicy szyjnej na SOR ostry dyżur naczyniowy /sierpień 2017/.
Moje pytania:
- czy taka operacja jest dla pacjenta niebezpieczna /zdaję sobie sprawę, że każda jest niebezpieczna/, jednak w jakim stopniu?
- jak się przygotować do operacji? /operacja ma się odbyć w dniu mego zgłoszenia - w godz. południowych,
- czy są i jakie mogą nastąpić powikłania "operacyjne" a jakie "pooperacyjne"? /prawdopodobieństwo udaru mózgu? - jaki % ?/,
- jak się zachowywać po operacji?,
- czy na SOR - ostrym dyżurze naczyniowym, operują inni lekarze /mniej doświadczeni/ niż na zabiegach "planowych"?,
- Pan Prof. /konsultant/ orzekł, że operacja tętnicy udowej będzie wykonana w innym terminie - jaki to może być termin? ile czasu zostanie na "oddech"?.
Za odpowiedź uprzejmie i serdecznie dziękuję oraz pozdrawiam
pacjent Stanisław
Witam
Tak - taka operacja może być dla pacjenta niebezpieczna.
Należy przyjmować bez przerwy leki internistyczne, które przyjmuje pacjent na stałe wraz z kwasem acetylosalicylowym w dawce 75 mg doustnie.
Powikłania najczęściej występujące to krwawienie, zakrzep tętnicy i udar mózgu, uszkodzenie nerwów czaszkowych, zakażenie rany.
W przypadku bezobjawowego zwężenia ryzyko udaru niedokrwiennego nie powinno przekraczać 3%.
Po operacji należy zachowywać się spokojnie - przyjmować zalecone przez Lekarza leki, zgłosić się w ustalonym terminie do kontroli celem zdjęcia szwów i w określonych terminach wykonywać usg doppler tętnic szyjnych.
Na SOR nie wykonuje się zabiegów z zakresu chirurgii naczyniowej - raczej Pacjent zgłasza się na SOR lub Izbę Przyjęć celem przyjęcia do szpitala.
Myślę, że oba zabiegi może dzielić około jednego miesiąca.
Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Przykro mi ale takie szczegółowe informacje powinien przekazać Panu lekarz operujący. To jest jego zadanie.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.