Operacja prostatektomii prostaty

3 odpowiedzi
W roku 2004 miałem radykalną prostatektomiię prostaty. Pierwszy wynik po operacji wykazał PSA 0,04 ng/ml. Zalecono lecenie przy pomocy tabletek, a następnie zastrzyków. Cały okres ponad 11 lat wynik PSA. Był utrzymywany na poziomie od 0,003 do 0,1ng/ ml. Gdy wzrastał do poziomu 0,6 -0,7ng/ml następował mocniejszy zastrzyk (diferina, eligard 22,25, a później 45 i tabletki Apuflutam). Kilku krotne badania scyntygrafii i kości, i tomografu nie wykazały żadnych zmian. W grudniu 2015 poziom PSA doszedł prawie do 0,97. Zostałem skierowany na PET w Bydgoszczy i MR (rezonans magnetyczny). Badania wykazały w łożu po usuniętej prostacie w początkowym odcinku cewki moczowej, a przednią ścianą odbytnicy obszar wzmocnienia kontrastowego o wym. 1.1x1.9 cm i krzywej wzmocnienia utrzymujące się we wszystkich fazach badania. Brak zmian w pozostałych węzłach, jak i narządach. Obecnie jestem przygotowywany do radioterapii jeszcze w m. marcu br. Zdaję sobie sprawę, że radioterapia to też skutki uboczne. Moje subiektywna ocena opisanego stanu skłania się do zabiegu operacyjnego dla usunięcia tego ogniska i stąd zapytanie. Czy istnieje możliwość w moim przypadku usunięcia tego ogniska metodą np. chirurgii laparoskopowej przed naświetleniem, a jego ewentualne zastosowanie dokonać w okresie późniejszym, gdy taka potrzeba będzie potwierdzona wynikami? Dodam, że mam 67 lat, nie mam problemów z trzymaniem moczu, żadnych dolegliwości z ciśnieniem, cukrzycą itp.
Temat wymaga omówienia. Zapraszam na konsultację.

Postępowanie chirurgiczne w tym przypadku nie będzie typowe. Może wiązać się z dużym ryzykiem powikłań i koniecznością późniejszego naświetlania. Proszę przedyskutować opcje leczenia z lekarzem prowadzącym
Dzień dobry,
Żeby odpowiedzieć na to pytanie musiałbym zapoznać się z badaniami obrazowymi.
Pozdrawiam
Lukasz Wojnar