Odstający pieprzyk pod pachą

8 odpowiedzi
Witam. Od zawsze miałam pod pachą lekko odstający pieprzyk o jasno brązowym kolorze. Nigdy mnie nie bolał ani nie przeszkadzał, jednak kilka dni temu zauważyłam, że zmienił kolor na ciemniejszy, a kiedy go dotykam odczuwam lekki ból. Czy powinnam zgłosić się z tym do lekarza dermatologa czy jest to jedynie przejściowe?
Prawdopodobnie ma Pani włókniaka miękkiego lub znamię brodawkujące, być może dolegliwości bólowe są związane z podrażnieniem skóry np. po goleniu, jednak dla pewności i dokładniejszej oceny istniejacej zmiany zalecałabym wizytę u dermatologa i badanie dermatoskopowe.
Serdecznie pozdrawiam
Anna Michalska Bańkowska

dzień dobry. To co Pacjenci określają terminem ,,pieprzyk"może być wieloma rzeczami od całkowicie łagodnych po sprawy nowotworowe. Bez oceny tzw. dermatoskopowej (lub dermoskopowe ) nie można nic Pani odpowiedzieć , bo będzie to tylko zgadywanie..
Pozdrawiam i ewentualnie zapraszam na konsultację z użyciem dermatoskopii.
Witam,
należy wykonać badanie dermoskopowe. Prawdopodobnie to łagodna zmian, ale trzeba wykluczyć znamię barwnikowe.
Pozdrawiam
Emilia Łojewska
Dzień dobry,
Konsultacja dermatologiczna z dermatoskopią będzie jednak nieunikniona. Opisane przez Panią objawy mogą pojawić się w przypadku zupełnie niegroźnego, podrażnionego mechanicznie znamienia brodawkującego, jak i w przypadku czerniaka, który zbyt późno rozpoznany jest chorobą śmiertelną. W Opolu znajdzie Pani na pewno wielu świetnych dermatologów!
Pytanie czy jest to znamię barwnikowe (przez pacjentów nazywany pieprzykiem), czy włókniak miękki. Bez oglądania nie da się tego stwierdzić. Zalecam konsultację
Witam, dolegliwości, o których Pani pisze oraz zmiana koloru zmiany mogą być spowodowane przypadkowym jej zadrażnieniem, tym bardziej w tej lokalizacji- pacha, jak np depilacja czy uraz, mimo wszystko wskazana jest konsultacja, bo to tylko podejrzewana przyczyna problemu. Pozdrawiam
Jolanta Szczepanowska
Szanowna Pani,

Każda zmiana barwnikowa, która w jakiś sposób się zmienia powinna być skonsultowana i obejrzana pod dermatoskopem. Statystycznie w tej lokalizacji najczęstszym problemem są włókniaki miękkie, które po podrażnieniu ubraniem mogą stać się bolesne, a nawet krwawić. W takim przypadku, zwykle wskazane jest usunięcie takiej zmiany.

Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
Proszę udać się do dematologa. Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska-Górska