odnawianie się przepuklin c.d.3

12 odpowiedzi
Witam . Przed powrotem do pracy po cztero miesięcznym L4 " badała " mnie dwojka lekarzy ( chirurg i lekarz medycyny pracy ) po mimo iż zostali poinformowani o odnawianiu się u mnie następnej przepukliny i towarzyszących dolegliwościach zostałam dopuszczona do pracy . Stwierdzono , że jestem przewrażliwiona .Lekarz medycyny pracy nawet zaproponował mi " pogodzenie się z bólem i dolegliwościami "!!!!!?? Po dwóch dniach pracy bóle brzucha , pieczenie i odczucie ciągnięcia narosly . Postanowiłam iść na zwolnienie . W ciągu tygodnia badalo( to było głaskanie po brzuchu ) mnie czterech specjalistów chirurgii !!! Jeden z nich stwierdził i to przy moim nacisku na szczegółowe badanie stwierdził że rozeszły mi się mięśnie na centymetr . Przepisał mi pas ściskając który mam nosić do pracy przez pół roku . Nie byłam w pełni usatysfakcjonowana z badania gdyż wiedziałam że tam jest przepuklina . Poszłam do piątego chirurga który mnie przyjmował dwa razy na oddział chirurgii i badał ale nie operował . Pamiętał mnie doskonale . I to było badanie właściwe jakie przeprowadził . Kazał mi stać i naprezyc brzuch pod mostkiem uwidocznil się guz a przy pępku wzdłuż Kresy białej przepuklina . Stwierdził , że po wcześniejszych dwóch zabiegach szwy mi nie popuszczaly tylko za szwami . Zapytał się mnie czy zgodzę się na cięcie od mniej więcej mostka do pępka . Zgodziłam się .
Mam pytanie chciałabym zrobić prześwietlenie jamy brzusznej i myślę tu ( jak mi zaproponowano ) o rezonansie bądź tomografii jednak nie wiem która z tych metod bardziej ukaże jakieś być może utajone przepukliny . Z góry dziękuję .
Z poważaniem M.
Żadna z tych metod nie poszerzy wiedzy z zakresu obecności ukrytej przepukliny.
Z Pani opisu wynika jasno,że potrzebna rozległa laparotomia(otwarcie jamy brzusznej)uwolnienie zrostów jelitowych oraz sieci(taki fartuch porzyczepiony do jelit)
oraz wszycie sitaki przepuklinowej z zakładką,czyli obejmującą z dużym marginesem zdrowe powłoki jamy brzusznej,jeżeli nadmiar tkanki tłuszczowej usunięcie fartucha tłuszczowego
To jest maksimum informacji ,jakie mogę przekazać nie widząc Pani jako pacjentki, resztę informacji przekaże zapewne chirurg planujący zabieg.Życzę powodzenie i szybkiego powrotu do zdrowia i prodzę pamiętać,że porada tą drogą ma swoje duże ograniczenia i nie wszystko co Pani napisałem odpowiada stanowi faktycznemu bez badania osobiście.(tego nie zastąpi żadna korespondencyjna porada)

tyle czasu mineło że chyba za późno na odpowiedź
Pani lekarz, który widzi sytuację powinien doradzić które z badań wykonać. Prześwietlenie nie ma wartości przy rozpoznawaniu przepuklin, w gre wchodzi USG powłok brzucha, MRI lub tomografia komputerowa. Powstaje pytanie czy Pani wymaga dodatkowej diagnostyki jeżeli została Pani zakwalifikowana do rozległego zabiegu zaopatrzenia przepuklin metodą otwartą z możliwością oceny "od środka". Tę sprawę najlepiej przedyskutować z lekarzem, który ma operować.
Witam,
moim zdaniem rezonans byłby lepszy.
Pozdrawiam,
Marcin Migaczewski
Dzień dobry. Badanie techniką rezonansu magnetycznego będzie dokładniejsze.
Dzień dobry. Uważam, że zdjęcie brzucha nic ńie wniesie. Bardziej może być pomocne badanie rezonansu magnetycznego- lepiej obrazuje tkanki miękkie. Pozdrawiam
Jeśli idzie o diagnostykę przepukliny ściany jamy brzusznej, to podstawą jest wywiad i badanie fizykalne, ale rozumiem, że w Pani przypadku wyjaśnienie problemu wymaga dodatkowej diagnostyki. W diagnostyce przepuklin ścian jamy brzusznej w w większości przypadków wystarczy USG w rękach doświadczonego ultrasonografisty i być może warto zacząć od tego badania. Jest ono znacznie tańsze od rezonansu magnetycznego i w przeciwieństwie do tomografii komputerowej nie wiąże się z naświetlaniem promieniowaniem jonizującym. Zarówno rezonans magnetyczny, jak i tomografia komputerowa to badania bardzo dokładne, o wysokiej wartości diagnostycznej. Jeśli wybierać pomiędzy tomografią komputerową brzucha, a rezonansem magnetycznym to przewagą rezonansu jest wspomniany wyżej brak naświetlania pacjenta promieniowaniem jonizującym, jak to ma miejsce w przypadku tomografii komputerowej. Trzeba też pamiętać o przeciwwskazaniach do rezonansu magnetycznego związanych z obecnością metalowych implantów, ale co do tego myślę, że ośrodek wykonujący badania przeprowadzi z Panią wywiad i udzieli dalszych informacji. Pozdrawiam serdecznie!
Najlepsza w tym przypadku metoda to tomografia komputerowa; trzeba będzie wykonać badanie z kontrastem - tak, aby uwidocznić jelita. W tym badaniu będzie widać, jakie są przepukliny i gdzie są umiejscowione oraz czy przylegają do nich jelita (zrosty)
Bez badania nie można odpowiedzieć na Pani pytanie.
Szanowna Pani,

Podstawowym badaniem, poza dokładnym badaniem klinicznym, jest USG. To zwykle wystarcza do potwierdzenia przepuklin. Przepukliny są położone z definicji pod skórą i są w badaniu ultrasonograficznym dobrze widoczne. Wyjątkowo - w przypadku znacznych trudności np. z oceną struktur powłok, które można wykorzystać do leczenia nawrotowych przepuklin - wykorzystuje się tomografię komputerową. Rezonans magnetyczny nie znajduje zastosowania w diagnostyce przepuklin.

W tytule widzę, że jest to kolejna wiadomość na ten sam temat (cd 3). Nie widziałem Pani dwóch pierwszych wypowiedzi. Uważam jednak, że może warto zasięgnąć opinii jakiegoś chirurga spoza Pani bezpośredniego otoczenia - specjalisty, który ma szeroką wiedzę na temat różnych sposobów leczenia przepuklin, łącznie z laparoskopowym. Przy wykorzystaniu techniki wspomaganej wideoskopem nie trzeba robić cięcia "od mostka do pępka". Może z kolei warto zastanowić się nad abdominoplastyką, jeżeli ma Pani wiotkie powłoki i nadmiar skóry? Tak czy inaczej, powinna Pani odbyć konsultację z ekspertem.

Życzę powodzenia. Łączę wyrazy poważania,
dr n. med. Michał Lewandowicz
Witam wystarczy zrobić usg powłok brzusznych plus badanie kliniczne po którym można zakwalifikować do leczenie operacyjnego o ile zostanie potwierdzenie obecności przepukliny. Co do metod leczenia to można wykonać operację klasyczna z cięcia jak Pani podała lub metodą laparoskopową mniej inwazyjną ... Jeśli jest Pani z Warszawa lub okolic to zapraszam na badanie i konsultację ....
Szanowna Pani, w celu rozpoznania przepukliny brzusznej wykonuje się badanie kliniczne. Dopiero po nim można wspomagać się badaniami dodatkowymi w celu potwierdzenia przepukliny. Jakie to ma być badanie, powinien określić lekarz badający. "Na odległość" nikt nie jest w stanie podpowiedzieć Pani co robić. Ani RTG ani rezonans mogą nieuwidocznić przepukliny. Należy wykonać prawidłowe badanie kliniczne danej okolicy i połączyć je z objawami. Zapraszam.