Od września ubiegłego roku zmagam się z bólem w okolicach dołu podkolanowego. Po USG stwierdzono zap
1
odpowiedzi
Od września ubiegłego roku zmagam się z bólem w okolicach dołu podkolanowego. Po USG stwierdzono zapalenie ścięgna mięśnia dwugłowego uda i zalecono odpoczynek, terapię manualną, ultradźwięki i jonoforezę oraz smarowanie maścią. Niestety ból nie mijał i w marcu miałem PRP, a po nim serie fali uderzeniowej oraz krioterapię. Nadal ból utrzymywał się. Postanowiłem zrobić MRI:
"W zakresie łąkotek widoczne są dyskretne obszary o poziomym przebiegu, o podwyższonej IS, bez komunikacji
z powierzchniami stawowymi-mogące odpowiadać zmianom przeciążeniowo-pourazowym łąkotek, bez ich
rozerwania.
Więzadło krzyżowe przednie o zachowanej ciągłości, pogrubiałe i o niejednorodnej IS,z płynem w sąsiedztwiejak
w przypadku zmian przeciążeniowych.
W obrębie dalszej części kości udowej i bliższej części piszczeli oraz w zakresie rzepki widoczne rozproszone
ogniska do 2 mm-możliwe zmiany degeneracyjne. W zakresie bliższej części piszczeli dwa ogniska
bezsygnałowe do 4 mm-o obrazie wysepek kostnych.
Rzepka bocznie przyparta, przekracza panewkę o około 4 mm.
Delikatne niejednorodne podwyższenie sygnału chrząstki stawowej tylnej powierzchni rzepki, z nieco
nierównym zarysem tylnym chrząstki (obrazy PD-zal. FS), mogące wskazywać na chondromalację rzepki I
stopnia. Poza tym struktury chrzęstne bez ewidentnych cech patologii. Widoczny niepogrubiały fałd przyśrodkowy błony maziowej.
Wewnątrzstawowo niewielka ilość płynu. Torbiel około 5 mm między PCL i torebką stawową. Cechy tendinopatii
proksymalnego przyczepu ścięgna mięśnia podkolanowego z niewielką ilością płynu w sąsiedztwie ścięgna
(które ma zachowaną ciągłość). Zmiany obrzękowe tkanek miękkich okołostawowo oraz tkanki podskórnej."
Zalecono wizytę u fizjoterapeuty, ale po miesiącu leczenia dalej nie widzę nawet najmniejszej poprawy. Co robić?
"W zakresie łąkotek widoczne są dyskretne obszary o poziomym przebiegu, o podwyższonej IS, bez komunikacji
z powierzchniami stawowymi-mogące odpowiadać zmianom przeciążeniowo-pourazowym łąkotek, bez ich
rozerwania.
Więzadło krzyżowe przednie o zachowanej ciągłości, pogrubiałe i o niejednorodnej IS,z płynem w sąsiedztwiejak
w przypadku zmian przeciążeniowych.
W obrębie dalszej części kości udowej i bliższej części piszczeli oraz w zakresie rzepki widoczne rozproszone
ogniska do 2 mm-możliwe zmiany degeneracyjne. W zakresie bliższej części piszczeli dwa ogniska
bezsygnałowe do 4 mm-o obrazie wysepek kostnych.
Rzepka bocznie przyparta, przekracza panewkę o około 4 mm.
Delikatne niejednorodne podwyższenie sygnału chrząstki stawowej tylnej powierzchni rzepki, z nieco
nierównym zarysem tylnym chrząstki (obrazy PD-zal. FS), mogące wskazywać na chondromalację rzepki I
stopnia. Poza tym struktury chrzęstne bez ewidentnych cech patologii. Widoczny niepogrubiały fałd przyśrodkowy błony maziowej.
Wewnątrzstawowo niewielka ilość płynu. Torbiel około 5 mm między PCL i torebką stawową. Cechy tendinopatii
proksymalnego przyczepu ścięgna mięśnia podkolanowego z niewielką ilością płynu w sąsiedztwie ścięgna
(które ma zachowaną ciągłość). Zmiany obrzękowe tkanek miękkich okołostawowo oraz tkanki podskórnej."
Zalecono wizytę u fizjoterapeuty, ale po miesiącu leczenia dalej nie widzę nawet najmniejszej poprawy. Co robić?
Witam,
Tego typu dolegliwości utrzymujące się ponad pół roku i nie reagujące na leczenie farmakologiczne i rehabilitację powinny wzbudzić niepokój i zainteresowanie ortopedy.
Wg opisu MRI - istnieje jakiś konflikt w dole podkolanowym. Może to być element uszkodzenia łąkotki, ciało wolne chrzęstne lub przerost błony maziowej.
Przy takich dolegliwościach i takim obrazie bardzo prawdopodobna będzie artroskopia z dokładną inspekcją dołu podkolanowego i usunięcie przyczyny bólu.
Proponuję dokładnie omówić zakres ewentualnego zabiegu ze swoim ortopedą.
Tego typu dolegliwości utrzymujące się ponad pół roku i nie reagujące na leczenie farmakologiczne i rehabilitację powinny wzbudzić niepokój i zainteresowanie ortopedy.
Wg opisu MRI - istnieje jakiś konflikt w dole podkolanowym. Może to być element uszkodzenia łąkotki, ciało wolne chrzęstne lub przerost błony maziowej.
Przy takich dolegliwościach i takim obrazie bardzo prawdopodobna będzie artroskopia z dokładną inspekcją dołu podkolanowego i usunięcie przyczyny bólu.
Proponuję dokładnie omówić zakres ewentualnego zabiegu ze swoim ortopedą.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Podobne pytania
- Czy mezoterapia igłowa pomoże mi w zapaleniu łojotokowym skóry głowy? Bardzo mi włosy wypadają i myślę właśnie o tym zabiegu ? Pomoże trochę ?
- Mam 55 lat jestem po 3 porodach po pierwszym porodzie miałam usuwanego guza na szyjce macicy ,przypuszczalnie zostało mi wycięte trochę więcej niż tylko guz.. Bo z czasem zaczęła mi wychodzić macica , wpłynęło to negatywnie w różnych aspektach mojego życia. Już 16 lat temu byłam zdecydowana na…
- Jakies 2 miesiące temu w badaniu ginekologicznym wykazało ze mam małego mięśniaka. Lekarz stwierdził ze nie ma obaw i nie trzeba z tym nic robić. Cytologie mialam w tym samym czasie robioną i też było ok. Trzy dni temu po stosunku zaczełam krwawić, zdenerwowana udałam sie do lekarza do szpitala.…
- Mam zęba do kanałowego leczenia, niestety trochę boli. Za dwa dni wyjeżdżam na tygodniowe wakacje. Czy lepiej poczekać z leczeniem do powrotu czy zatruć go jeszcze przed wyjazdem? Mam obawy, ze otwarcie go i zatrucie spowoduje jeszcze większy ból i będzie jeszcze gorzej...
- Panie Doktorze, ma Pan bardzo duże doświadczenie w implantologii, proszę doradzić mi który wybrać system implantologiczny. Z tego co orientowałam się rozbieżności w cenach są bardzo duże. Czy warto płacić więcej?
- Regularnie oddaję krew jako honorowy dawca i od niedawna zacząłem mieć problemy z poziomem hemoglobiny we krwi. Utrzymuje się w przedziale od 12 do <13,5, co skutkuje częstszą dyskwalifikacją. Zacząłem przyjmować żelazo w kapsułkach (28mg + wit.C, wit. z gr. B). Czy da się określić, przez jak…
- Proszę o interpretację badań mamy bardzo się martwię :( Badanie TK po podaniu SC Pluca prawidłowo upowietrznione bez zmian ogniskowych. Niewielkie zwloknienia w szczytach płuc. Niedomna PS5 W LS3 przysrodpiersiowo pęcherz rozedmowy 14 mm. Zgrubien opłacanych ani płynu w jamię oplucnej badanie…
- Czy zajmuje się Pan malasma skory twarzy? Pozdrawiam, Magda
- Mam bardzo duży problem z moim synem ma 34 lata, żonę i 2 małych dzieci w wyniku brania narkotyków zachorował na psychoza, schizofrenię dwubiegunowa. I nie chce się leczyć ma brać 100 migramow ketralu na noc i nie możemy go Przekonac aby brał leki teroryzuje cała rodzinę nie wiemy jak go przekonać.…
- Boli mnie prawe kolano przy zginaniu dodam ze nie uderzylam sie w nie ani nie mialam zadnego urazu.czy powinnam zglosic sie do ortopedy???
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Masz podobny problem? Ci specjaliści mogą Ci pomóc:
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.