Od wielu lat noszę okulary, mam astygmatyzm. Niedawno wymieniłam oprawki, szkła zostały zrobione na

4 odpowiedzi
Od wielu lat noszę okulary, mam astygmatyzm. Niedawno wymieniłam oprawki, szkła zostały zrobione na wzór starych okularów, które dobrze mi się użytkowało. Do nowych oprawek w ogóle nie mogę się przyzwyczaić, na lewe oko obraz jest nieostry i muszę częściej mrugać okiem, czuję dyskomfort. Udałam się do oprometrysty, żeby sprawdzić, czy wada nie uległa zmianie. Po badaniu okazało się, że oś w lewym oku zmieniła się z 89 na 100 stopni i nowe okulary mam wykonane według starej osi. Jak duże ma to znaczenie przy wadzie -1.75 i -0.5 cylindra? Czy
faktycznie przez te 11 stopni widzenie jest zaburzone, czy może jest to niewielka różnica i oko się przyzwyczai? Czekać, czy zmienić szkło wg nowej recepty?
Dzień dobry, różnica 11 stopni przy cylindrze 0,50D powoduje spadek ostrości widzenia, co może być przyczyna braku komfortu widzenia. Moim zdaniem powinna Pani zmienić soczewkę okularową na zgodną z nowym badaniem.

Witam. 11 stopni jest to odchylka wykraczająca po za normę dla takiej korekcji cylindryczne. Moja rada jest taka jeżeli wada wzoru po ponownym badanie nie ulega zmianie różnica jest tylko ustawienie osi cylindra a dyskomfort nadal się utrzymuje należy to zmienić i nie przyzwyczajać się na siłę. Lecz problem może leżeć też w innym miejscu nie jest to jednoznaczne że zmiana osi wszystko naprawi. Należy rowniez sprawdzić nowe Okulary po względem parametrów montażowych jak również rodzaju nowych szkieł tu niezbędna będzie pomoc optyka. Pozdrawiam
Dodatkowo należałoby zwrócić uwagę jak wygląda powierzchnia oka, czy nie występują problemy z nawilżeniem. Optyk powinien również sprawdzić centrację okularów zarówno jeśli chodzi o poziom jak i o pion.
11 stopni to już znaczna odchyłka więc nic dziwnego, że może odczuwać Pani dyskomfort. Najprawdopodobniej powstała ona w wyniku błędu pomiarowego podczas pomiaru mocy poprzednich okularów. W zdrowych oczach osie astygmatyzmu nie ulegają zmianom dlatego wymiana szkiełka na to o poprawnej osi jest bardzo wskazana. Może i z czasem mózg przyzwyczaiłby się do lekko rozmazanego obrazu w lewym oku, ale wówczas dominację mogłoby przejąć prawe oko. Proszę poprosić optyka także o weryfikację poprawności ustawienia środka optycznego soczewki w stosunku do źrenicy lewego oka. Powodzenia! :)