Od tygodnia moja mama (50 lat) ma problemy natury psychicznej - ma przeświadczenie, że sąsiedzi ją p

1 odpowiedzi
Od tygodnia moja mama (50 lat) ma problemy natury psychicznej - ma przeświadczenie, że sąsiedzi ją podsłuchują, widzi jak spuszczają kamerki i ją nagrywają (nawet jak jest w łazience, bez okien), słyszy jak ją obgadują, komentują każdy element jej życia, że dziennikarze o nią wypytują, jest silnie przekonana, że grozi jej niebezpieczeństwo i czuje wszędzie zapach ulatniającego się gazu, mówi, że stale ktoś za nią chodzi, wzywa służby (policję, straż pożarną)... Nie je, a w nocy nie śpi. Bardzo się o nią martwimy i boimy, teraz z powodu epidemii nie ma możliwości, żeby przyjechał do niej jakikolwiek psycholog/psychiatra. Nie da sobie wytłumaczyć, że to tylko jej wymysły. Nie chce też współpracować z nami (uważa nas za wrogów i myśli, że chcemy z niej zrobić wariatkę i się jej pozbyć). Brat rozmawiał z jednym psychoterapeutą przez telefon, dostaliśmy dla niej e-receptę i leki - ketrel, sedam i olanzapinę. Wczoraj wieczorem pierwszy raz przyjęła leki, niestety dalej chodzi niespokojna i przestraszona, opowiada kolejne historie. Czy jak leki zaczną działać to uświadomi sobie, że te historie były nieprawdą? Co możemy zrobić? Dodam, że nigdy wcześniej nie chorowała psychicznie, a wszystko zaczęło się odkąd nie chodzi do pracy (ma wolne do czasu opanowania epidemii). Nie pije alkoholu i nie zażywała wcześniej żadnych leków.
Nie należy oczekiwać, że jednorazowe podanie leku będzie działać jak czarodziejska różdżka. Czasem trzeba troch e cierpliwości. Byłoby dobrze gdyby Mamę skonsultował psychiatra, choćby on-line (i ocenił, czy nie ma ryzyka samobójczego w sytuacji psychozy, jaką Mama przeżywa). Sporo psychiatrów dzisiaj konsultuje on-line zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychiatryczna (pierwsza wizyta) - 300 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.